Jaký je nejlepší vánoční stromeček?

Vanocni stromekBlíží se nejkrásnější svátky roku, Vánoce a my, tak jako každý rok, pořizujeme do svých domovů nezbytný vánoční stromeček.Někdo si pořídí umělý stromek – jeho výhodou je jednorázová investice, snadná manipulace i časová úspora vyplývající z toho, že není třeba běhat po obchodech a shánět stromek nový. Byť umělé stromečky jsou v současnosti již opravdu pěkné a často až téměř k nerozeznání od přírodních, volí řada lidí druhou možnost a na Štědrý den v interiéru jejich domů a bytů zazáří vánoční stromeček s voňavým jehličím. Na výběr jsou klasické smrčky, borovice a jedličky. Smrčky jsou nejméně finančně náročnou variantou, ale na druhou stranu začínají brzy opadávat. Borovice vydrží poměrně dlouho a je proto velmi oblíbená. Jedle získává stále více na žebříčku popularity, avšak patří k nejdražším vánočním stromům.

Zkuste živý vánoční stromek
Někomu je líto peněz, jinému zahubených stromků, ale přesto by si rád dopřál ve vánoční čas ve svém domově kousek přírody. A tak je tu další možnost – živý vánoční stromek. Zájem o ně každoročně narůstá a řada takových stromečků, které udělaly v prosinci spoustu radosti, vesele rostou na zahradách a dokonce se v adventní čas halí do vánočního hávu z malých žároviček a prostředí u domu dávají slavnostní ráz. Jak ale správně o takový stromek pečovat, aby přežil přesun ze zimy do tepla bytu a zase zpátky?

Když jde stromeček z chladna do tepla bytu a zpátky
Stromek, který byl umístěn ve venkovním prostředí samozřejmě nelze naráz umístit do vytopeného bytu. Byl by to pro něho šok, který by nemusel přežít. Osvědčený postup je takový stromek umístit postupně nejprve do zádveří domu, zasklené lodžie, zimní zahrady či jiných nevytápěných, ale bezmrazých prostor. Dalším krokem je jeho přenesení do chodby, příp. nejchladnější místnosti v bytě. Na Štědrý den se stromek přesouvá tam, kde si pobude pár svátečních dní a při návratu do jeho přirozeného prostředí se pak celý postup, jen opačným směrem opakuje. Stromek se opět musí pozvolna aklimatizovat a přivykat nízkým teplotám. Doporučuje se kontejner, ve kterém stromek roste chránit proti mrazu obalením jutou, speciální zahradní textilií, či třeba obyčejnou slámou. Případně je dobré jej umístit do další nádoby, například velkého okrasného květináče a prostor mezi kontejnerem a stěnou nádoby vystlat izolací, kterou může opět představovat třeba juta, textilie, sláma apod. Povrch zeminy pod spodními větvičkami je dobré zakrýt, například chvojím a také určitě stromek zalít a v průběhu zimy dbát o jeho hydropohodu. Tady však platí staré „všeho s mírou“ – přílišné zalévání by mohlo způsobit hnití kořenového valu.

Tip na článek:  Minimalismus u vás v kuchyni. Pročistí mysl a dodá kreativitu

Pozor na radiátory a prskavky
Po dobu, kdy je stromeček v bytě je třeba jej pravidelně zalévat a v rámci možnosti také rosit, což je důležité v místnostech s ústředním topením. Nikdy jej nestavte do blízkosti radiátorů, ale naopak jej umístěte do co možná nejchladnější části místnosti. Ozdoby by neměly příliš zatěžovat jeho větve a úchyty je zapotřebí volit takové, které nebudou odírat či dokonce stahovat jehličí. Pozor je třeba dát na instalované osvětlení. Pakliže zvolíte klasiku se vším všudy, čili i s hořícími svíčkami, důsledně hlídejte, aby svíčky nedohořely tak, že získají možnost stromek popálit. Také pozor na prskavky a zejména na žhavý drát.

Přírodě nejvíc sluší příroda
Přírodnímu stromečku nejvíce sluší ozdoby z přírodních materiálů. Velmi pěkně vypadají slaměné ozdoby, řetězy ze sušených plodů, například šípků. Většinu ozdob můžete koupit, ale pokud jste kreativní a zruční, není nic jednoduššího, než si vyrobit vlastní. Chce to jen na sklonku léta, když se sklízí obilí vyrazit do přírody, nasbírat si suchou slámu a později šípky a obojí uskladnit na suchém místě. Ze slámy později oloupete vrchní zašedlou vrstvu a můžete se stébly začít pracovat. Nastřihat je a sestavit si ozdoby, či třeba jednoduché řetězy, které proložené právě usušenými šípky vypadají moc pěkně a stromečku sluší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *