Která střešní krytina je pro dům tou nejlepší?

Strecha taskyPokud vás zajímá odpověď na tuto otázku, pak vězte, že jednoznačné odpovědi se nedočkáte. Typů střešních krytin existuje velké množství a říci o jediné z nich, že právě ona tou NEJ není možné. Faktorů, které rozhodují o tom, která střešní krytina bude tou nejvhodnější právě pro váš dům, je totiž více a není jím jen materiál krytiny.

Hlavní důvodem, který je při jejím výběru třeba zohlednit, jsou geografické podmínky, kde dům stojí a dále to, o jaký typ objektu a střechy se jedná. Ne vždy jsou nejvhodnější volbou například oblíbené přírodní pálené tašky, neboť střecha, na kterou se pokládají, by měla mít sklon minimálně 20 stupňů. Ne na každý dům lze použít šindel, protože ne každému domu sluší a podmínky pro jeho položení to ne vždy umožňují. A ne pro každý dům je vhodná střecha plechová či dokonce taková, kterou pokrývá živý trávník.

„Staré dobré“ tašky
Nejobvyklejší střešní krytinou jsou pálené tašky, vyznačující se tradiční vzhledem a rovněž dlouhou životností. Můžete si pořídit tašky v přírodní červené barvě, ale také barvené a to buď pomocí lesklé glazury či matné engoby. Vzhledem k tomu, že současné tašky umožňují nastavovat délku jejich překryvu, lze je přizpůsobit různé šíři odstupu střešních latí. Vedle přírodních tašek jsou značně rozšířené také tašky betonové. Ty lze pokládat na střechu s osou sklonu 7 stupňů. Byť betonové tašky vypadají oproti páleným mohutněji, nezatíží střechu výraznějším způsobem, než jejich klasické pálené kolegyně. Betonové tašky tvoří materiál napuštěný přípravky, které zvyšují jeho odolnost vůči vnějším vlivům a také životnost tohoto materiálu je značná.

Krásný šindel
Možná, že se váš dům nachází v podhorské nebo horské oblasti. Tady je vhodnou volbou šindel. Jedná o výrazný a velmi efektní materiál, vhodný právě pro objekty, které zapadají do přírodního prostředí. Jeho nízká hmotnost nezatěžuje střešní konstrukci. Klasický šindel znali již naši prapředci, o čemž se můžete přesvědčit například v oblíbených skanzenech, kde můžete vidět řadu malebných stavení se šindelovou střechou. Šindel se vyrábí ze štípané kulatiny a rozlišuje se na šindel valašského typu s perodrážkou a na šindel alpský, který je bez perodrážky. Finanční náročnost šindelové střechy je vyšší a to jak kvůli samotné dražší pokládce, tak pro její nezbytnou údržbu a impregnaci dřeva. Jako alternativu dřevěných je možné zvolit šindele asfaltové. Jsou rovněž lehké, jejich pokládka je však jednoduchá a tím i rychlá a lze je pořídit za nesrovnatelně nižší cenu, než přírodní dřevěný materiál.

Tip na článek:  Schody až do nebe? Ne, na půdu!

Plech, hladký i vlisovaný
Další možnost, jak zakrýt střechu, je pokrýt ji plechem. Zatímco dříve byl k dispozici plechový materiál téměř výhradně hladký, dnes můžete zvolit i plech s vlisovaným vzorem, jenž může imitovat například pálené tašky. Hladký plech se dnes používá zejména k zastřešení dřevostaveb a třeba technického zázemí domu, jakou jsou dílny či kůlny. Vlisovaný plech se stává stále rozšířenějším střešním materiálem, neboť na pohled vypadá poměrně efektně, jeho hmotnost je velice nízká a tak jej lze použít i všude tam, kde chybí robustní střešní konstrukce. 

Náhrada zdraví závadného azbestu
Hledáte-li náhradu za kdysi hojně rozšířený vláknocementový eternit, jehož šablony se vyráběly ze zdraví škodlivého azbestobetonu můžete zvolit opět vláknocementový materiál, který je však na rozdíl od původního eternitu zcela zdravotně nezávadný. Jedná se o stále rozšířenější střešní krytinu, jejíž obliba stoupá. Vyrábí se v různých formátech, například jako česká šablona, anglický a dánský obdélník atd., nebo také ve velkých vlnitých deskách a mnoha barevných provedeních.

Luxusní břidlice
Břidlice představuje luxusní přírodní materiál, který je velice šetrný k životnímu prostředí. Příroda jej tvořila miliony let a již mnoho staletí je osvědčeným materiálem pro krytí střech, ale i fasád. Je vysoce dekorativní a můžete zvolit univerzální tvar, pravoúhlou krytinu, ostroúhlou, dekorativní s rybími šupinami a řadu dalších. Břidlice velmi sluší například přízemním domům a bungalovům, ovšem její využití je široké a jejím citlivým osazením dům získá skutečně atraktivní vzhled.

Zahrada na střeše? Ano!
Tam, kde je dům koncipován tak, že jeho střecha je vodorovná, je možné využít i méně obvyklou variantu pokrytí přírodním porostem. Obavy, že vám do bytu bude prosakovat voda, mít nemusíte. Povrch je náležitě ošetřen asfaltem, lepenkou a celkově je uzpůsoben tomu, aby mohl být osazen trávníkem. Takováto „krytina“ má navíc příznivý vliv na klima v domě. Zatímco v parném létě byt ochlazuje, v zimě je účinnou izolací. Pokud i vy se rozhodnete pro přírodní střechu, je ještě před její realizací třeba se rozhodnout, zda bude osazena pouze trávou a nebudeme ji jinak využívat, nebo jestli ji chcete proměnit na zahradu se vším všudy a tomu pak uzpůsobit konstrukci. Pouhý trávník vyžaduje subtilnější konstrukci, zatímco „zahrada na střeše“ vyžaduje samozřejmě celkově mohutnější systém.

Jak vidíte, možností existuje celá řada. Opomineme-li finanční stránku věci, jde jen o to citlivě vybrat takovou střechu vašemu domu, která mu bude s ohledem na jeho geografické umístění co nejvíce slušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *