Stále oblíbené luxfery

LuxferyLuxfery se stávají stále oblíbenějším materiálem při budování bytu. Není divu. Zajišťují prosvětlení interiéru všude tam, kam by jinak denní světlo nemělo přístup, a přesto dokážou bytu zachovat jeho intimitu. Je to s nimi tak trochu jako s pomyslnou chytrou horákyní – oblečená, neoblečená…. Luxfery propustí světlo, ale nelze skrze ně dost dobře prohlédnout.

Pro krásu i pro úsporu
Luxfery vznikly na konci devatenáctého století a byly s nimi prosvětlovány průmyslové stavby a potažmo i obytné prostory. Velké oblibě bytových architektů se těšily zejména mezi dvěma světovými válkami.  Skleněné cihly či tvárnice, jak se luxfery také nazývají, od té doby prošly jistým konstrukčním vývojem a rovněž dnes se stávají často vyhledávaným stavebním materiálem. Jejich užití je vhodné všude tam, kde lze zohlednit jejich vyšší hmotnost a kde si přejete mít dostatek světla. Navíc se jedná o zajímavý architektonický prvek. Výhod je však mnohem víc. Skleněné tvárnice jsou vhodné také všude tam, kde si přejete ušetřit výdaje za energii, neboť luxfery vykazují více než slušný tepelný odpor. V neposlední řadě mají také schopnost dobré zvukové izolace.

Skleněné čáry
Luxfera dokáže kouzlit se světlem, a i její výroba jsou tak trochu čáry výsledkem nichž je pak úhel lomení světla a barevné provedení skleněné komponenty. Dva velikostně identické skleněné díly se spojí tak, aby uvnitř vznikl mírný podtlak. Ve formě, ve které luxfera vzniká, budoucí skleněná cihla získá na své vnitřní straně dekor, který rozhodne o tom, jak se v ní bude lomit světlo. Barva je transparentní či matová, ale sklo je možné již při jeho tavbě pomocí speciálních pigmentů zabarvit, případně vstříknout syntetickou barvu do již hotového odlitku. Zatímco první metoda zaručuje stabilitu zbarvení, druhá metoda se postará o výraznější sytost a jednotnost.

Tip na článek:  Objevily se na fasádě vašeho domu po zimě prasklinky, nečistoty a plísně? Co dělat?

Doplněk i bytová příčka
Luxfery tak nachází své místo často k prosvětlení chodeb a schodišť, jsou oblíbeným materiálem při výstavbě bytových příček a velice zajímavě působí jako příčky nebo polopříčky v koupelnách, které jsou spojené se sociálním zařízením. Esteticky oddělí toaletu od koupelnové části, přičemž vytvoří dojem vzdušného prostoru při zachování intimní zóny s toaletou. V moderních interiérech je nikoliv neobvyklou volbou oddělení koupelny pomocí luxfer od ložnice. A pokud to nevíte, tyto tradiční skleněné cihly se používají dokonce i na stropy.

Zdít nebo lepit?
Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem jak s luxferami pracovat, nikoliv však nejčistějším, je zdění do betonu. Výbornými pomůckami při této práci jsou například distanční mřížky, které zaručí jejich umístění s pravidelnými spárami. Vedle toho existují i rychle tuhnoucí pojiva, která práci velmi usnadňují a luxfery je tak možné i lepit. K efektnímu ukončení jejich bloků slouží celá řada zakončovacích a rohových tvarovek, takže výsledný efekt je naprosto precizní. Existuje celá řada návodů a doporučení v duchu „udělej si sám“, jak si údajně jednoduše, snadno a hravě vyzdít příčku z luxfer vlastníma rukama. Pokud jste řemeslně zruční a podobné práce vás baví, samozřejmě se do práce pusťte. Pokud by vás však měla vést jen snaha ušetřit za každou cenu, svěřte tuto práci odborníkům. Pakliže zděná příčka z klasických cihel drobný nedostatek dokáže schovat, luxfery nic neodpustí. A protože kromě své funkční úlohy zastávají také roli výrazně estetickou, bylo by škoda trápit se později něčím, co je složitě napravitelné a pokud ano, tak s náročným finančním vydáním.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *