Vzrostlý trávník jako mávnutím proutku

Ne vždy je čas založit trávník běžným klasickým způsobem. Připravit zem, zasít travní semeno, starat se a čekat, až se objeví zelený pažit, který při dobré péči bude zdárně narůstat do podoby hutného a měkoučkého zeleného koberce. Alternativní cestou je položení trávníku již hotového, předpěstovaného.

Tato metoda je mnohonásobně rychlejší. Zatímco kýženého výsledku se standardní cestou dosáhne až zhruba po roce, předpěstovaný trávník lze využívat již přibližně za dva týdny od pokládky. Rozdíl v ceně sice rozhodně není zanedbatelný, ale klasika si žádá jistou zručnost, jemné a neustálé zavlažování oseté plochy, často rovněž opakování výsevu, a většinou více či méně marný boj s plevelem. Ne vždy je výsledkem trávník, jaký si představujeme.

Trávník si můžete položit i sami

Samozřejmě v rámci úspory je možné si travní pásy zakoupit a pokusit se je položit bez odborné asistence, ovšem je třeba si uvědomit, že vzhledem k ceně metru tohoto trávníku je jistější variantou spolehnout se na odborníky. Cena 1 m2  takovéhoto trávníku se pohybuje kolem 100,- Kč a odvíjí se od druhu, podle předpokládaného způsobu využití. Pokud se rozhodnete trávník položit sami, je třeba dodržet určitý postup.

trávník
Trávník si můžete položit i sami

Příprava

Místo, kde plánujete položení trávníku je třeba nejprve upravit. Plocha nejprve zbavte nečistot, sutě a plevelů. Půdu upravte půdní frézou. Pokud je zemina v tomto místě méně kvalitní, a třeba jílovitá, aby se zelenému koberci dobře dařilo a měl pro svůj růst ideální podmínky, je vhodné navršení travního substrátu, který je složen ze zeminy, kompostu a z důvodu provzdušnění půdy také z písku. Je-li půda kvalitní, ale těžká, postačí její doplnění křemičitým pískem. Podložní vrstva zeminy by měla dosahovat výšky alespoň 15 centimetrů. Pokud má být trávník ve stejné výši jako dlažba nebo obruba, je zapotřebí snížit terén o cca 2 cm. Poté je zeminu třeba dobře urovnat a uválcovat.

Tip na článek:  5 důvodů, proč začít s krabičkovou dietou

Postup

Travní pásy s odříznutou zeminou cca 2 – 3 cm vysokou, jsou dodávány srolované na paletách. Po rozvinutí se pokládají tak, aby na sebe přesně navazovaly. Samotná pokládka trávníku začíná rovnoběžně s nejdelší stranou místa. Travnaté pásy se pokládají na vazbu, čili delšími stranami pásů vedle sebe. Vzniklé „zbytky“ travních pásů je samozřejmě možné použít, pouze se nedoporučuje je umisťovat na kraje plochy z důvodu možnosti jejich posunu. Položený trávník je vhodné uválcovat, což sice není podmínkou, ale trávník je pak lépe usazený. Plocha se před zaválcováním jemně zavlaží, po zaválcování je důležité celou plochu trávníku hojně zalít. Přibližně dva týdny trvá, než travní pásy zakoření a srostou.V období, než koberec proroste do podkladu, je třeba jej zavlažovat, dle potřeby i 2× – 3× denně. Přibližně po třech až čtyřech týdnech je možné použít na přihnojení trávníku trávníková  hnojiva.

Zelený koberec perfektního vzhledu je tak položen během několika hodin. Pro jeho položení se můžete rozhodnout kdykoliv v období od jara do podzimu, podle aktuálního počasí přibližně od března do listopadu.Zelená plocha, která má širokou možnost využití, je bez plevelu a mechu. Trávníkové koberce jsou vhodné nejen do zahrad, ale snesou i sportovní zátěž a běžně jsou aplikovány na povrchy fotbalových hřišť a dalších sportovišť.

Vzrostlý trávník jako mávnutím proutku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *