Lekníny aneb hastrmanovo kvítí

lekninyZahradní jezírko by nebylo tou správnou okrasnou vodní plochou bez královského květu leknínu. Říká se mu také vodní lilie či hastrmanovo kvítí, a když rozkvete, je opravdovou ozdobou nejen jezírka, ale celé zahrady.

Co o nich vlastně víme?
Lekníny mají nejraději teplou vodu, ale snesou i mírně tekoucí. Protože jejich listům neprospívá voda na svrchní straně, je třeba, aby byly umístěny mimo dosah případného vodotrysku. Pro svůj zdárný růst potřebují po většinu dne slunce Hloubka vysazení se řídí podle jednotlivých odrůd a jejich nároků. Nejmenší druhy, tak zvané „trpasličí lekníny“, je možné pěstovat i ve skutečně malých nádržích, o průměru 30 – 50 cm. Díky tomu lze leknín pěstovat i mimo zahradní jezírko, například v mísách na terase nebo v zapuštěné nádobě na skalce. Tak, jako jejich větší „sourozenci“, vyžadují tito trpaslíci hodně slunečního svitu (min. 4 hodiny denně). Na zimu je nutné přemístit je do větší hloubky. Pakliže tuto možnost nemáte, leknín i s kontejnerkem, případně i pouze zakořeněný odenek s vyříznutým balem umístěte do nádoby s vodou  a přezimujte v chladných, mrazuprostých prostorech. Jinak běžné zimovzdorné lekníny bez problémů zimují ponořené v zahradním jezírku. Zásadou pro úspěšné přezimování je to, aby jejich odenky nepromrzly a rovněž také nesmí přeschnout. Obojí hrozí v případě malé hloubky jezírka a v takovém případě je lepší i mrazuvzdorné lekníny nechat přezimovat v chladných prostorech, kam mráz nedosáhne.

Tip na článek:  Bylinky dokáží uspokojit chuťové pohárky a navíc Vás uzdraví

Lekníny lze sázet buď přímo na dno nádrží, nebo do příhodných nádob, jako je například plastový kbelík, umyvadlo nebo velký květináč. Lépe je však sázet je do nádoby s hustým děrováním, není to ale podmínkou. Vhodnější jsou nádoby, které jsou mělčí a širší, protože lekníny nekoření hluboko. Pro pěstování je vhodná jílovitá zahradní zem a je třeba ji každých 3 – 5 let vyměnit. Každý leknín by měl mít dostatek prostoru, takže se počítá asi s jedním metrem čtverečním vodní plochy na jednu rostlinu. Z mateční rostliny se získávají mladé lekníny, které se vysazují do vlastních nádob. Lekníny se doporučuje přihnojovat kostní či rohovou moučkou a hořčíkem.

Když se lekníny stěhují…
Vzhledem k existenci tropických leknínů se dnes budují celoročně vyhřívané bazénky, kde se dobře daří všem druhům leknínů. Tropické lekníny vzhledem ke své původní domovině nejsou schopné přezimovat ani při dostatečné hloubce jezírka a jsou tak trochu jako stěhovaví ptáci, kteří se přemisťují za teplem. Tropické lekníny se pěstují buď celoročně ve vyhřívaných bazéncích, nebo v nich tráví zimní měsíce a na léto se přemisťují do zahradních jezírek.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *