Citrusy z květináče?

Zatajil se vám dech, když jste uviděli za oknem některého domku či bytu na zeleném stromku citrusový plod? Připadá vám to jako zázrak, protože třeba žluťoučké citrony, malé pomeranče nebo zelené limetky jste znali dosud jen z přepravek v obchodech? A zajímá vás, co je třeba udělat, aby mohl v domácích podmínkách zdárně vyrůst a dozrát?

Možná, že jste si už někdy zkoušeli vypěstovat citron, pomeranč nebo třeba limetku. Ovšem výsledkem nebyl požadovaný plod, ale zklamání. Co jste udělali špatně? A jak to udělat, aby i vám doma vyrostl a dozrál do podoby, jak ho znáte z obchodů?

Jako každá rostlina, i citrusy mají své specifické nároky a požadavky, aby mohly zdárně vyrůst. Jedná se o subtropické rostliny, které musí mít pro svůj růst určité podmínky. Jsou to světlomilné rostliny a není možné je pěstovat v koutě, kam sluneční paprsek nedosáhne. Proto se jim daří dobře na okenních parapetech, nebo v zimních zahradách. Pokud se některý z nich rozhodnete vypěstovat, vyberte mu nejsvětlejší místo v bytě.

Pro pěstování v bytových podmínkách jsou nejvhodnější pomeranče. Dlouhodobé zkušenosti pěstitelů citrusových plodů vyhodnotily vypěstování pomeranč jako nejsnazší. Naproti němu nejvíce trablů je s mandarinkou.

Ale ať zvolíte citroník, zakrslý pomerančovník, nebo jiného zástupce těchto plodů, spojuje je jedno: všechny mají rády teplo. Úspěšný růst jim zajistí teplota v rozmezí dvacet až pětadvacet stupňů. Pakliže teplota výrazně poklesne, růst rostlin stagnuje. Máte tedy už jasno, kam byste svou rostlinu umístili a zajímá vás, jak ji vypěstovat? A hodláte začít opravdu „od píky“?

V obchodě si vyberte několik zdravých zralých plodů. Nesahejte po evidentně uvadlých, nebo nějak poškozených. Co nejdříve po té, co je přinesete domů, vyjměte několik semen, nejlépe z více plodů a dejte je naklíčit. Doba klíčení trvá přibližně jeden měsíc. Až vyklíčí, vysejte je asi 3 cm hluboko do substrátu. Je vhodné vysít větší množství naklíčených peciček, protože ne všechny se uchytí a ne všem se bude do budoucna dařit stejně dobře. Až trochu povyrostou, sami uvidíte, že semenáčky jsou nevyrovnané a vyberete si pro další pěstování jen zdravé a silné jedince. Pozor – rostlinky pak zasaďte každou zvlášť, protože pakliže je vysadíte do společné nádoby, jejich kořínky se propletou a při pozdějším přesazování hrozí jejich poškození. A to je zbytečné. Pro začátek vám postačí klidně kelímky od jogurtů, v jejichž dnech uděláte odtokové dírky. Až když rostlinka povyroste a je jasné, že se jí bude dařit, přesaďte ji i s balem do květináče.

Tip na článek:  Zrádná kráska – andělská trumpeta

Mladé semenáčky nechte volně růst. Nikdy je nezaštipujte, protože jejich přímý růst je důležitý pro budoucí roubování a po zaštipování by se vám rostliny rozvětvily. Roubování? Ano. Aby vaše citrusy kvetly a plodily, je třeba je naroubovat. To nejen urychlí plodnost rostliny, ale umožňuje výběr odrůdy. Pro roubování jsou vhodné mladé rostliny a doba, kdy podnož začíná rašit. Roubujeme tehdy, když kmínek v místě roubování dosahuje průměru 4 – 8 mm. Není dobré nechat podnož přerůst, protože úspěšnost uchycení je pak nižší. Pro roubování si můžete rostlinu také předem připravit. Cca měsíc před tím semenáček přihnojte, dopřejte mu teplé a slunné prostředí, zalívejte vodou o teplotě cca 40 stupňů Celsia. Tím se rostlina dostane do růstové fáze.

Samotné roubování probíhá tak, že stonek rostlinky zkrátíte asi na tři očka a odřežete všechny listy, čímž zůstane jen kmínek. Shora jej nařízněte asi centimetr a půl a do špičky vložte seřízlý roub. Pevně jej utáhněte průhlednou páskou a potřete voskem, případně vazelínou, abyste zamezili možnost vniknutí vlhkosti a následné houby a bakterií do roubu. Naroubovanou rostlinku zakryjte, můžete použít igelit nebo třeba i obyčejnou PET lahev. Naroubovaná rostlinka začíná plodit za dva až tři roky.

A jedna důležitá věc na závěr: Kde vzít kvalitní citrusový roub? Lze ho jednoduše koupit. K mání bývá v zahradnických odděleních supermarketů, případně můžete kontaktovat zkušeného pěstitele citrusů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *