Je vaše zdivo ošetřené proti vlhkosti?

Ačkoli během letních měsíců, kdy nepozorujeme žádné extrémní vlhké počasí a spíše se naopak schováváme před slunečními paprsky, není toto téma tolik aktuální. Nicméně o to možná máme více času, prostoru a klidu se nad problematikou vlhkého zdiva více zamyslet.

Právě vlhké zdivo zapříčiňuje značný diskomfort v obývaném objektu. Proto bychom si měli být jisti, že naše nemovitost je vůči okolní vlhkosti odolná.

Proč zdivo vlhne?

Jak se vlastně stane, že se do zdiva dostane vlhkost, která pak prostupuje skrz až k vnitřní omítce? V první řadě je potřeba si uvědomit, že okolní vlhkost (někdy také kapilární vlhkost) tu byla, je a vždy bude. Vzhledem k povětrnostním podmínkám můžeme mluvit o různé intenzitě, avšak princip zůstává stále stejný. Nutné zdůraznit, mluvíme-li o intenzitě, že sklepní prostory jsou ještě více náchylnější na vlhkost, neboť jsou pod úrovní terénu, kde je vlhkost konstantně vysoká. Nefouká zde vítr, nevysušuje se, ani na ni nepůsobí slunce.

Tip na článek:  Víte, jaké je životní minimum?

Druhým aspektem je kvalita samotného zdiva, konkrétně kvalitní a správně aplikovaná hydroizolační vrstva. Právě totiž hydroizolační vrstva by měla vystupovat v roli jakési bariéry proti prostupující vlhkosti. Hydroizolační vrstva v ideálním případně nepropustí okolní vlhkost a zdivo díky ní zůstává ochráněné. Pokud tomu tak není, vlhkost má volnou cestu pro páchání škod.

Průnik vlhkosti do zdiva

Co se stane, když do zdiva pronikne okolní vlhkost? Nic pozitivního. Vlhkost začne pomalu a jistě narušovat strukturu zdiva. Díky nesourodosti zdiva má vlhkost volné pole působnosti pokračovat dále směrem k vnitřní omítce. Bohužel pokud neprovedeme měření vlhkosti zdiva nebo neodhalíme problém z vnější strany, až toto je ten moment, kdy na vlastní oči vidíme, že je se zdivem něco v nepořádku.

Injektáž zdiva

Pokud vlhkost prostoupila zdivem a napáchala tak značné škody, je potřeba vyhledat odbornou pomoc, která dokáže problém vyřešit. A to za pomocí specializovaných sanačních metod. Za zmínku stojí například podřezání zdiva nebo šetrnější přístup v podobě krémové injektáže zdiva, kdy se do zdiva vpraví injektážní hmota. Ta vyplní prázdná (poškozená) místa ve zdivu a nakonec vytvoří i potřebnou vodoodpudivou bariéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *