Jaké chyby dělají Češi při rekonstrukci nejčastěji?

La-Belle-Galerie / Pixabay

Česko je národem kutilů – zlaté české ručičky si poradí skoro se vším. Někdy však finální výsledek ani zdaleka neodpovídá vynaložené námaze, a to díky řadě chyb, kterým se však naštěstí dá s vynaložením menšího úsilí úspěšně předejít.

V bytě žijete vy, ne vaše návštěvy

Ať už je vaším cílem rekonstrukce bytu 2+1 nebo máte mnohem ambicióznější plány, nikdy byste neměli zapomínat na základní pravidlo říkající, že prostor musí být maximálně přizpůsoben počtu svých obyvatel a jejich potřebám. Nesnažte se primárně ohromit návštěvy a být za každou cenu kreativní, jinak se může z původně útulného domova stát designová past, kterou brzy začnete nenávidět.

Tip navíc: zjistěte si také, co na vaše představy říkají zákony. Ne vždy si vystačíte s pouhým ohlášením stavby!

Zjistěte si, jaké máte finanční možnosti

I rekonstrukce panelového bytu se může značně prodražit, pokud podceníte přípravu v podobě průzkumu trhu. Ceny materiálů si ověřujte dlouhodobě stejně jako ceníky stavebních firem. Některá období roku bývají totiž být pro vaši peněženku příznivější než jiná – záleží na tom, jak vysoká bude právě poptávka po podobných službách.

Tip na článek:  Je lepší koberec nebo podlaha PVC?

Tip navíc: nikdy nesestavujte rozpočet tzv. na knop. Zlaté pravidlo rekonstrukce říká, že se vždy objeví nějaký výdaj, se kterým nepočítáte – od nové omítky až po vyrovnání podlahy, 10-15% rezerva je tudíž nutností.

Nehrajte sólo za každou cenu

Je jistě skvělé, když vše zvládnete sami a na první dobrou, ale pokud nepocházíte z rodiny řemeslníků nebo jste nezískali praktické zkušenosti při předchozích rekonstrukcích třeba u přátel, bude pro vás mnohem lepší volbou práce profesionálů. Napravování chyb totiž často vyjde dráž než původní rekonstrukce z rukou odborníků.

Tip navíc: Čeká vás rekonstrukce bytu Praha? Svěřte své představy týmu profesionálů www.svetinterieru.cz s odbornou konzultací zdarma!

Přizpůsobte se svým možnostem

Nereálná očekávání jsou posledním kamenem úrazu. Rekonstrukce bytu 3+1 v paneláku nikdy nemůže dopadnout stejně jako rekonstrukce rodinného domu. Může být útulnější a krásnější, ale na slovo luxusnější raději zapomeňte. A stejná omezení má i rekonstrukce koupelny – její kapacitu nezvětšíte tím, že dovnitř dáte rozměrný nábytek, pouze ji přeplníte a opticky naopak ještě zmenšíte. Jestliže budete mít pochybnosti, poraďte se raději s profesionály. Vyplatí se to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *