Zrádná kráska – andělská trumpeta

PublicDomainPictures / Pixabay

Ve dne potěší oko, v noci čich. Brugmansia, známá spíše jako durman a nazývaná také andělská trumpeta, je mohutná rostlina, která může dorůstat až pětimetrové výšky, což bývá  běžné v její domovině. U nás takové výšky zpravidla nedorůstá a na zahradách jsou v letním období k vidění často rostliny vysoké zhruba od jednoho metru až do metrů tří. Není bez zajímavosti, že do této výše rostlina dokáže vyrůst za jednu sezónu.

Durman je vhodný pro zahrady, terasy a balkony. Lze ho vysadit přímo do volné půdy nebo do dostatečně velké nádoby, což je lepší z důvodu snazší manipulace s rostlinou při přípravě na přezimování. Durmanu vyhovuje písečný substrát a po celou sezónu vyžaduje pravidelnou a bohatou zálivku. Odkvetlé květy odstraňujte a pro dobrý růst rostliny a pěkné květenství ji jednou týdně přihnojujte.

Během zimního období je třeba durman chránit před mrazem. V pohodě přezimuje na místě s teplotou jen málo nad nulou (ideálně cca 5 stupňů celsia) a při svém „zimním spánku“ není přehnaně náročný ani na světlo. Stačí mu málo. Připravte se na to, že mu opadají listy a zůstane jen stonek. V zimě rostlinu bez obav seřízněte, mladší rostliny klidně ve výšce dvaceti centimetrů. Na jaře, když ji vynesete ven, zpočátku sice krasavici kterou jinak je příliš nepřipomíná, ale netrvá dlouho a pod vlivem teplých slunečních paprsků se dostane opět do své formy.

Tip na článek:  Plastové květináče jinak 2

Krásné květy potěší nejedno oko

Květy durmanu, které se objevují od června do září,  připomínají tvar trumpet, odtud jejich přezdívka. Nejčastěji je známe jako velké krásné zvonce, které vykvétají v široké barevné škále, jenž sahá od bílých, jemně žlutých, nevýrazně růžových až po jasně žluté, oranžové či fialové. Můžete jít zcela za tmy letní ulicí a nezaměnitelná vůně vám napoví, že za plotem, kudy procházíte, kvete durman. Vůně se začíná ze zvonců linout za soumraku a nejvýraznější je ve večerních a nočních hodinách.

Pozor: Durman je zrádná kráska. Řadí se mezi jedovaté rostliny a zvlášť jedovaté jsou jeho květy a semena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *