Královny mezi pokojovými květinami – orchideje

Orchideje jsou bezesporu nádherné květiny, které díky atraktivnímu květenství dodají bytu exotický ráz. A protože jsou běžně k zakoupení na pultech obchodů a lákají svými pestrými barvami, jen málokdo odolá a rostlinu si zakoupí.

Jak se ale o tyto královny mezi pokojovými květinami správně starat? Zalévat více či méně, umístit na slunce, do stínu, zasadit, přesadit….otázek se vynořuje celá řada. Ne, pěstování orchidejí není věda, ale aby byly stále krásné a dopřávaly vám radosti z bohatého květenství, je nutné dodržovat určité zásady.

Pokud s orchidejemi začínáte, neměli byste si pořizovat náročné druhy. Pro začínající pěstitele je jednou z nejvhodnějších rostlina s latinským názvem Phalaenopsis. Její květy jsou k vidění často ve svatebních kyticích a výzdobě. Má tmavé, kožovité listy a poměrně snadno se pěstuje i v bytech, kde není nikterak významná vlhkost vzduchu. Proto jsou k vidění za okny jak domů a domků, tak také panelákových bytů.

Orchideje z rodu Phalaenopsis si nekladou vysoké nároky na světlo a snáší bez větších obtíží suchý vzduch. Mají však rády stálou mírnou vlhkost substrátu, nesmí stát ve vodě. Slova mírná vlhkost ve spojitosti se substrátem jsou proto zcela na místě. Můžete jim dopřát občasnou koupel. Květináč ponoříte do nádoby s vodou tak, aby byly všechny kořeny pod vodou a ponecháte jej tam minimálně 15 minut. Kůra v květináčí se nasákne vodou a další takovouto koupel můžete rostlině dopřát tehdy, až v květináči nebude vidět orosení. Pokud budete vaše rostliny zalévat, pak nejlepší variantu představuje měkká dešťová voda. Přihnojovat rostliny je dobré jedenkrát za dva týdny, přičemž v zimním období se orchideje nehnojí.

Tip na článek:  Máte zahradu ale nemáte čas? Báječné pohodlí si lze užívat i bez práce

Orchideje se nejčastěji pěstují v květináčích naplněných substrátem kůry, neboť ten je vzdušný a umožňuje rostlině snadné dýchání. Pokud má ke svému růstu takového podmínky, odmění se vám bohatým květenstvím a z rozkvetlých drahokamů se budete radovat i celé týdny. Po odvětu počkejte, až květní stonek úplně odumře a zhnědne, teprve pak jej odstřižením odstraňte.

A kdy orchidej přesadit? Buď až se začne kůra v květináči rozpadat, nebo květináč bude vaší rostlině malý. Vhodné substráty pro přesazení seženete v každém slušném obchodě se zahradnickými potřebami. Phalaenopsis je jako všechny orchideje teplomilná a nejlépe se jí daří při teplotách kolem 24 – 26 stupňů celsia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *