Jak se vypořádat s podzimní depresí? Pomůže pohyb i nová světla

Odborníci upozorňují, že nic jako „podzimní deprese“ neexistuje. Přesto daný termín zdomácněl a obvykle ho používáme jako označení všech negativních myšlenkových pochodů, které přicházejí společně s pochmurným počasím. Ale přestože se naštěstí o skutečnou psychiatrickou diagnózu nejedná, je vhodné nepříjemným výkyvům nálad předcházet. Možností, jak si i na podzim udržet úsměv na rtech, se naštěstí nabízí víc než dost.

Chmury spolehlivě zažene správné osvětlení

S příchodem podzimních a zimních měsíců pociťujeme nedostatek slunečního světla, a proto je vhodné, abychom deficit doplnili alespoň uměle. Samozřejmě není moudré prostory „přesvětlit“ – designová svítidla proto vybírejte s citem, resp. s ohledem na specifické potřeby v dané místnosti.

Zároveň se snažte vyvarovat ostrých stínů, které nepůsobí příjemně. Kýženého efektu dosáhnete například tak, že hlavní zdroj přímého světla doplníte pomocí rozptýleného osvětlení designové lampy. Krásné kousky najdete například v nabídce tradičního českého výrobce ARTGLASS.

Tip na článek:  Vybíráme nové povlečení: Vyznáte se v jednotlivých materiálech?

Nezapomeňte se hýbat

Jakmile se léto přehoupne do podzimu, spousta lidí přechází do odpočinkového režimu. Což je v pořádku, pokud onen odpočinek neznamená několikaměsíční nicnedělání – kombinace minima fyzické aktivity a zanedbatelného množství času na čerstvém vzduchu vedou ke snížení produkce melatoninu. Využívejte proto hezké počasí k procházkám a věnujte se sportu i v době, kdy vás to táhne spíše do postele.

Vylepšete si jídelníček

Úzkosti, stres a sklony k depresivním náladám může umocnit nezdravá strava. Zrevidujte proto jídelníček a zahrňte do něj více potravin s obsahem omega-3 mastných kyselin (např. vlašské ořechy, chia…) a tzv. prebiotických potravin, které optimalizují střevní mikroflóru – ne nadarmo se říká, že dobrá nálada pramení ze střev. Ve vašem každodenním menu by proto neměly chybět hrušky, jablka, banány, ale také sezónní zelenina a luštěniny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *