Udržitelnost v energetice představuje budoucnost. Jak jí můžete dosáhnout i ve své domácnosti?

Většina domácností se potýká s nemalými problémy, a to především kvůli vysokým cenám energií, jejichž cena už pravděpodobně nikdy nebude tak nízká jako v minulých letech. Právě proto je dobré myslet dopředu a investovat do udržitelné domácnosti, s níž lze ušetřit i tisíce ne-li desetitisíce v rodinném rozpočtu. I s menší investicí totiž lze snížit energetickou náročnost domácnosti o několik desítek procent.

Kvalitní zateplení a šetření s energiemi je základ

Mezi nejvyšší položky v rodinném rozpočtu téměř každé domácnosti se nepochybně řadí účty za energie, jejichž cena v posledních letech rostla strmě vzhůru. Nejhůře jsou na tom zejména lidé, kteří bydlí ve vysoce energeticky náročných stavbách, u nichž často dochází k úniku tepla. Nemalé úspory energií tedy lze dosáhnout investicí do zateplení takové budovy, díky čemuž se její energetická náročnost sníží i o 30 či více procent.

Jako inspirace může fungovat i přístup některých domácností, u nichž již pár let úspěšně funguje uvědomělé šetření s energiemi. Právě to je jedním z mála způsobů, jak lze ušetřit na energiích a zbytečně s nimi neplýtvat. Můžete totiž sice bydlet v energeticky nenáročné stavbě, ale pokud budete každý den svítit jako na zámku a všechny spotřebiče budou zapojené v elektrické síti, úspora bude minimální. Základem je vždy zdraví rozum, podle nějž již z principu nemá smysl svítí v místnostech, kde netrávíme čas.

Tip na článek:  Udržitelné vytápění domácnosti? Jedině plynové zásobníky

Investice do udržitelnosti se vám v budoucnu vyplatí

Pokud se rozhodnete investovat do udržitelnosti, je téměř jisté, že toho v budoucnu nebudete litovat. Ceny energií pravděpodobně nebudou nějak výrazně klesat, a proto je třeba se připravit. Jestliže již disponujete zateplenou stavbou, je na čase popřemýšlet i nad pořízením efektivnějšího způsobu vytápění, jako je například tepelné čerpadlo. Na další zajímavé tipy a nápady můžete narazit i na webu E.ON Energy Globe, který již několik let podporuje projekty, které se zabývají právě energetickou udržitelností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *