Jak vybavit obývací pokoj v pár jednoduchých krocích

Obývací pokoj je hlavní místností celého našeho domova. Ne nadarmo má název obývací, tedy obývat, žít. Hrajeme zde hry s rodinou, setkáváme se s příteli, hostíme návštěvy, ale také tady relaxujeme u televize. Je to tedy místnost veškerého dění. Jak tedy zařídit takto důležitý pokoj? V pár jednoduchých krocích se společně podíváme, jak vybavit interiér Vašeho obývací pokoje. V tomto článku naleznete tipy, rady a věci, na které byste měli dát pozor.

1. Zvolte barvy

Jelikož je to místnost, kde budete trávit mnoho času, musíte se zde cítit příjemně. Zvolit správné barvy je tedy velice důležité. Pamatujte hru na stíny. Tedy tmavé barvy a světlý nábytek a naopak.
Celkově se doporučuje volit spíše zemité barvy, které se přirozeně dobře kombinují s různými typy moření dřeva nábytku (např: dub sonoma, perfektně vypadají například obývací stěny dub sonoma).
Pokud byste ale raději volili nějakou výraznější barvu, doporučujeme upřednostnit nějaký lehký odstín nebo pastelové provedení. Ale jestliže Vás to skutečně táhne k nějaké syté pestré barvě, vyberte si v ní pouze dekorace jako polštáře, vázy nebo závěsy.
Jako vždy platí pravidlo, že bílá je univerzální. Pokud necháte místnost bílou, můžete si více vyhrát se zařízením a dekoracemi.

TIP: Laďte barvy k podlaze.

2. Osvětlete místnost

Vyhrajte si se světlem a to jak s přírodním, tak také s umělým. Teplé nebo studené, to závisí na každém jedinci, co je komu příjemné. Skvělým řešením jsou obývací stěny s LED osvětlením.

3. Vyberte správné místo pro sedací soupravu

První si odpovězte na otázku: Co budete v obývacím pokoji dělat nejčastěji? Na základě odpovědi pracujte s umístěním. Pokud budete pouze sedět a sledovat televizi, namiřte sedačku přímo k ní. Důležité je, aby byla v dostatečné vzdálenosti od TV, nechcete si přece poškodit zrak. Dejte pozor, zvláště pokud budete hostit návštěvy, televizní obrazovka na sebe strhává veškerou pozornost!
Sedací souprava by měla být správně umístěna v prostoru. Ze sedačky by měl být největší rozhled po místnosti, proto je umístění v jednom rohu místnosti nejčastějším řešením. Pokud ale máte k dispozici více místa, tak se nebojte možnosti umístit ji do prostoru.
Nikdy byste neměli sedět zády ke dveřím, jelikož by jste se cítili nekomfortně. Proto je důležité pracovat s prostorem. Odražte se od architektury – kde se nachází okna, dveře?

Tip na článek:  Zaměřeno na materiál – tipy pro výběr sedačky

TIP: Okolí posezení nechte volné, umístěte zde pouze příjemný koberec. Ocení to návštěva, děti a také domácí mazlíčci.

Tungnguyen Autumn - Shakiba- / Pixabay
Shakiba- / Pixabay

4. Dejte pozor na překombinování

V každé místnosti chceme docílit harmonické souhry prostoru a vybavení, proto si dávejte pozor na překombinování. Nechcete přece skončit jako skladiště, pamatujte tedy na vzdušnost a lehkost. Přesně to splňují malé obývací stěny. Pokud chcete pokoj pouze dovybavit, pořiďte si otevřené knihovny nebo police. TIP: Umístěte na police vždy jen 2-3 předměty. Seřaďte knihy na policích.
Vyberte si pouze jeden osobitý styl, ve kterém zařídíte celý interiér! Nechte se inspirovat, zkuste něco nového a originálního. Pokud si chcete pořídit nějaký zajímavý předmět, ať se stane hlavním prvkem místnosti. Samozřejmě buďte uvážliví, nic se nemá přehánět.

5. Vyberte si nábytek s úložným prostorem

Úložného prostoru není nikdy dost. Kam taky uložit všechny časopisy, deky a jiné předměty? Pokud chcete předměty vystavit, řešením jsou vitríny, nebo také police a otevřené knihovny. Ale pokud nechcete, aby byly předměty vidět, uložíte je jednoduše do komod, které Vám nabídnou mnoho užitečného úložného prostoru. Komody mohou být šuplíkové, dvířkové nebo také kombinované. Kombinované komody jsou velice oblíbené díky své praktičnosti.

TIP: Deky a časopisy můžete uložit do košíků, které budou zároveň plnit estetický účel.

Tak a je to. Teď už stačí splnit poslední krok, udělat si kávu nebo čaj a relaxovat ve Vašem nově zařízeném obývacím pokoji.

Living Room Interior Design - mspark0 / Pixabay
mspark0 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *