Kalibruji, kalibruješ, kalibrujeme aneb Co všechno víte o kalibrech?

Kalibruji, kalibruješ, kalibrujeme aneb Co všechno víte o kalibrech?
mariahovinen / Pixabay

O kalibrech jste pravděpodobně už něco zaslechli. Když za vámi ale přijde dítko se zvídavým dotazem a bude se vás snažit nachytat lidově řečeno „na švestkách“, co mu odpovíte? Že jde o záležitost, kterou stejně nemůže v tak mladém věku pochopit? Tak odborným věcem by nerozuměl? Ale jděte! Už od mala můžete u svých ratolestí zvyšovat úroveň technických znalostí a dovedností. To ovšem za předpokladu, že vy sami víte, o čem je řeč.

Jednoduchý systém, precizní výstupy

Kalibry jsou ve své podstatě přesné měrky, které mají za cíl zkontrolovat vnější a vnitřní rozměry i tvary určitých výrobků. Ovšem nepleťme si kalibry s nějakým obyčejným měřítkem! Kalibr vám totiž šroub či závit nepřeměří, pouze zkontroluje, zda odpovídá navrženému originálu. Pokud je výrobek jinak tvarovaný nebo neodpovídá rozměrům kalibru, bude vyhodnocen jako zmetek, který by se neměl k zákazníkovi dostat.

Kde najdou kalibry uplatnění?

S kalibry se můžeme setkat jak ve strojírenství, tak v sériové a hromadné výrobě. To díky jednoduchosti systému, na základě kterého kalibry pracují. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že výrobek, který odpovídá standardům, do kalibru umístíte, ten který má jiný tvař či rozměr ne. Dobrá strana kalibru bývá delší a zmetková strana kratší pro snadné rozlišení.

Tip na článek:  Profi kalibry a měřidla

Jaké druhy kalibrů existují?

Na našem trhu se můžeme setkat s nepřebernými typy kalibrů. Mezi nejznámější patří:

  • Operační kalibry: Do této kategorie spadají kalibry, které jsou využívány během výrobního procesu při konkrétní operaci.
  • Kalibry hladké: Tyto kalibry jsou určeny především pro měření délek a průměrů
  • Válečkové kalibry: Tyto kalibry se uplatňují při měření vnitřních průměrů. Narazit můžeme na válečkové kalibry jednostranné či oboustranné.
  • Třmenové kalibry: Naleznou uplatnění při měření vnějších rozměrů. I v této kategorii jsou zastoupeny jak kalibry jednostranné, tak ty oboustranné.
  • Kalibry tvarové: Tento druh kalibrů je určen pro měření závitů, ozubení a jiných tvarů.
  • Závitové kalibry: Speciální skupina kalibrů určených pro měření závitů.

Náš tip: Bohatou nabídku rozmanitých druhů závitů naleznete na stránkách www.kalibry.cz!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *