Rekonstrukce bytu: Jak ji zvládnout v klidu a pohodě?

Rekonstrukce bytu: Jak ji zvládnout v klidu a pohodě?
AWFG_Berlin / Pixabay

Umakartové jádro už se dávno nenosí! Plechová kuchyňská linka jakbysmet. Pokud vás stávající podoba bytu donutila zamyslet se nad jeho celkovou rekonstrukcí, pravděpodobně se vám zježily všechny vlasy na hlavě. Taková rekonstrukce bude nejen časově, ale i finančně nákladná. Pokud navíc nevíte jak na ni, výsledek vás asi příliš nepotěší. Proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém vám poradíme, jak na rekonstrukci kuchyně, pokojů, koupelny, bytu bez toho, abyste vypustili duši a přišli o nervy.

Počítejte a předvídejte

Svolit k rekonstrukci bytu to chce pořádnou dávku odvahy a odhodlání! Připravte se na hluk, prach a staveniště, které vám po nějaké době pořádně poleze krkem. Na druhou stranu se však můžete těšit na originální výsledek, který bude vonět čistotou a novotou. Ještě před tím, než se do rekonstrukce pustíte, měli byste vědět, jaký efekt zamýšlená rekonstrukce přinese a zda má smysl. Důkladně si jednotlivé etapy rozvrhněte, propočítejte předběžné náklady a zvažte, zda rekonstrukci realizovat svépomocí nebo oslovit specializovanou firmu.

Tip na článek:  Vyberte si přepravky a palety pro každou příležitost

Nezapomeňte na nezbytnou administrativu

Ještě před tím než začnete vybírat vhodné řemeslníky, bude potřeba obrnit se trpělivostí a dořešit nezbytnou administrativu. Bydlíte-li v družstevním bytě nebo pronájmu, bude potřeba získat odpovídající povolení. Doložit musíte i vypracovanou projektovou dokumentaci včetně nejrůznějších propočtů. Dokumentace musí být opatřena autorizačním razítkem projektanta. U rozsáhlejších a komplikovanějších rekonstrukcí (při zásahu do nosných zdí) mějte na paměti, že vypracovat bude potřeba také statický posudek. Ve finále budete muset doložit také potvrzení o likvidaci odpadu.

Jak vybrat vhodnou firmu?

Pokud sami rekonstrukci neprovádíte nebo nemáte ve svém okolí specialisty z jednotlivých oborů, důrazně vám doporučujeme realizovat rekonstrukci bytu prostřednictvím odborné firmy. Je úplně jedno, zda je plánována pouze rekonstrukce kuchyně nebo to vezmete „z gruntu“. Vždy se vyplatí nechat tyto práce na lidech, kteří jim opravdu rozumí. Při výběru firmy dejte na reference (ideálně osobní doporučení), ale i na odbornou kvalifikaci pracovníků a profesionální přístup. V žádném případě nevybírejte firmu, jež má rekonstrukci realizovat pouze na základě ceny! Nejnižší cena totiž v drtivých případech nebude zárukou kvalitní a dobře odvedené práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *