Když se řekne koncák…

V hantýrce obchodníků jde o výraz pro koncového zákazníka, tedy pro článek, stojící na samém závěru obchodního řetězce. Ovšem elektrikář si pod tímto pojmem vybaví jedno jediné – koncový spínač.

Jde o zařízení hojně používané v oblasti elektrotechniky – a to na více než jeden způsob. K čemu vlastně slouží a jak vybrat takový koncák, který bude vaším přáním a potřebám vyhovovat nejlépe? To vám prozradíme v následujícím článku.

K čemu vlastně toto zařízení použít

Kvalitní koncový spínač má ve výsledné instalaci celou řadu funkcí. Vždy však primárně slouží k rozepínání a spínání svěřených elektrických obvodů. Nahrazuje vlastně funkci jakéhosi senzoru. Přerušování elektrického proudu pak probíhá mechanicky. Koncáky jsou tak podle druhu vybaveny například:

  • třmenovými pákami,
  • plunžry
  • pákami s kladkou,
  • či bezpečnostními spínači.

Ovšem existují i spínače na magnetickém principu, jež se o přerušení nebo naopak obnovení dodávek elektřiny postarají díky změnám magnetického pole, tedy prostřednictvím známé magnetické indukce.

Mechanická a elektrická část spínače

Samotný princip spínačů je velmi jednoduchý. Nabízí vám svou funkčnost na základě principu změny konkrétní polohy používaného zařízení, a to vždy v koncové poloze. Mechanická a elektrická část spínače poté jednoduše rozepne obvody a máme hotovo.

Tip na článek:  O kvalitu vody v bazénu se postará vhodná chemie

A jaké využití mají koncové spínače v praxi? Záleží na tom, na jaké zařízení je napojíte. Mohou například udržet dveře otevřené, zaznamenají pohyby, rozsvítí světlo atd. Své uplatnění tak nachází zejména v provozech, kladoucích důraz na co největší automatizaci probíhajících procesů. Nabídnou jim svou odolnost, spolehlivost a především velmi jednoduchou instalaci, s níž si poradí i nezkušený pracovník.

Ovšem využití koncáků jako přímého regulačního člena je k vidění spíše zřídka. Mnohem častěji se k celé soustavě připojují například prostřednictvím relé anebo díky stykačům silových obvodů. A nechybí ani jako forma vstupu programovatelného logického automatu.

Když chcete především kvalitu

A kde je pořídit v opravdu spolehlivém provedení? Vsaďte na rodinnou firmu TME, působící na našem trhu už od roku 2007. Tito specialisté začínali jako majitelé malého obchodu s elektronickými součástkami – a to v polské Lodži. TME.eu patří mezi největší distributory elektrotechnických a elektrických součástek, ale také dílenského vybavení a prvků pro průmyslovou automatizaci v Evropě.

Aktuálně v polské centrále firmy pracuje přes 500 zaměstnanců a její zboží lze zakoupit ve více než 128 zemích světa. Vybrat si lze z více než 160 000 druhů součástek, mezi nimiž nechybí většina velkých výrobců elektronických komponent. Docela jistě si tu tedy vyberete i vy. Stačí zamířit na stránky TME.eu a nahlédnout do prakticky členěných katalogů.

Zdroj obrazové přílohy: web inzerenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *