Jak se rychle zbavit vlhkosti v domě nebo bytě?

vysouseni-podlah-720px
Vysoušení podlah

Tvoří se vám na stěnách nevzhledné mapy či plísně a máte neustále orosená okna? Zvýšená vzdušná vlhkost je problém řady domácností. Vlhké zdivo se objevuje především u starších domů, ale stále častěji se s ní setkáváme také u novostaveb a panelových domů, kde došlo k chybám při projektování nebo realizaci.

Odhalte příčinu

Máte-li ve svém domě či bytě vlhké zdivo, zřejmě není něco v pořádku. Abyste se mohli nadměrné vlhkosti a případným mapám či plísním na zdech účinně bránit, je důležité najít hlavní příčinu jejího vzniku. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost vzduchu vzniká na základě různých faktorů nebo jejich kombinací.

Hlavní důvody vzniku vlhkosti

Důvodů vzniku vlhkosti může být hned několik. Zpravidla se jedná o kondenzaci vodních par, špatnou údržbu domu, tedy nedostatečné větrání a vytápění místností nebo korozi původní hydroizolace. Častým důvodem je také vlhkost vzlínající z podloží a přiléhající zeminy nebo výměna původních oken za nová, plastová okna.

  • Vzlínavost a narušení základů.
  • Prosakováním póry ve zdech.
  • Prosakováním trhlinami.
  • Netěsností vodovodního řádu.
  • Srážením vodních par.
  • Lidskou činností – sprchování, koupání, vaření, sušení prádla nebo vytírání.

Kontrolujte vlhkost ve vašem domě nebo bytě

Sledujte vlhkost vzduchu ve vašem domě nebo bytě. V nejčastěji obývaných místnostech by se měla vlhkost pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je hodnota vlhkosti v místnosti vyšší, může dojít k vytvoření plísně. Jak vlhko máte doma, zjistíte nejlépe vlhkoměrem, prodává se obvykle společně s pokojovým teploměrem.

Tip na článek:  Zateplení domu je výhodná investice

Jak se rychle zbavit vlhkosti?

Základním bodem, jak bojovat s vlhkostí, je pravidelné a dostatečné větrání všech místností v domě či bytě. Pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti je v podstatě základem. Skvělými pomocníky při vysoušení zdí a v boji s nadměrnou vlhkostí ve vašem bytě či domě jsou také odvlhčovače či vysoušeče vzduchu

Vysoušeče nasají vlhký vzduch, který následně ochladí na teplotu rosného bodu, čímž zdivo ztratí schopnost držet vodu. Odvlhčovače slouží pro snižování nadměrné vlhkosti vzduchu a zároveň dokáží udržet určitou hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě, čímž zamezují kondenzaci par a následnému vzniku plísní.

Spolupráce s odborníky

Pokud se jedná o dlouhodobý problém a předchozí postupy vám nepomohly, je nutné zvážit spolupráci s odborníky a případné mechanické odstranění vlhkosti. Odborníci vám poradí, jak na vysoušení vlhkých zdí, jak postupovat při vysoušení podlah i jak se nadměrné vlhkosti nadobro zbavit. Pomohou vám i se složitějšími problémy.

Jednou z možností odstranění vlhkosti je také možnost sanace zdiva. Cílem každé sanace je dosáhnout výrazného a trvalého snížení vlhkosti, navrácení dobrých tepelně izolačních podmínek a vytvoření ideální vlhkosti vzduchu. Na vysoušení vlhkého zdiva existuje několik metod. Vždy záleží na konkrétním objektu a míře vlhkosti.

56961f56d104efedb4a41600
Jak se rychle zbavit vlhkosti v domě nebo bytě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *