Injektáž zdiva jako recept na útulný domov

Jankos / Pixabay

Nejen během podzimních a zimních měsíců se zvyšuje množství srážek a s tím spojená vlhkost. Naše obydlí musí této vlhkosti odolat a dopřát nám útulné bydlení v teple a v suchu. Bohužel ne vždy se tak stává a do zdiva pronikne vlhkost, která pak zdivo zásadně poškozuje a bydlení se záhy stává velmi nekomfortní.

Jak poznáme, že je se zdivem něco v nepořádku?

První stádia poškození a průniku zdiva lze jen těžko pouhým pohledem vypozorovat. Destrukce zdiva probíhá zevnitř, takže pouze speciální přístroje jsou schopné detekovat existenci vlhkosti ve zdivu. Následují již viditelné projevy ve formě plísní, skvrn a map na zdech. To je signál toho, že vlhkost již velmi negativně a intenzivně působí na zdivo a bude třeba razantně zasáhnout.

Proč zdivo nezadrží vlhkost

Primárním problémem, proč není zdivo schopné zadržet a odpudit vlhkost, je špatná hydroizolační vrstva. Správně by ve zdivu měla existovat hydroizolace, která odpudí a nepropustí vzlínající vlhkost. Bohužel tato vrstva mnohdy chybí, není kvalitní nebo není aplikovaná dostatečně odborně. To vše má pak za následek, že vlhkosti nic nebrání v dalším a dalším prostupu.

Tip na článek:  Jak zajistit čisté a odolné podlahy v interiéru i exteriéru?

Injektáž zdiva jako možné řešení

Při hledání řešení je cílem stav, ve kterém se ve zdivu nachází kvalitní hydroizolační vrstva, která by nežádoucímu prostupu vlhkosti byla schopná zabránit. Často používanou metodou je injektáž zdiva. Tato metoda funguje tak, že jsou do zdiva navrtány otvory a definovaném rozmezí, do nichž je pak následně vpravena speciální injektážní hmota. Tato hmota má oné požadované hydrofobizační vlastnosti a funguje jako spolehlivá bariéra, přes kterou se již vlhkost nedostane.

Odborný přístup jako základ úspěchu

Sanace vlhkého zdiva, kam metoda injektáže zdiva bezesporu patří, se řadí mezi specializované řemeslné obory, kdy je kladen důraz nejen na praktickou část, ale i na obdobné teoretické znalosti. Sanační práce zasahují do struktury zdiva a je vždy třeba přítomnost vyškoleného a zkušeného profesionála, který dokáže stav posoudit a navrhnout postup jednotlivých činností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *