Jídelna spolu s kuchyní tvoří srdce domova

Kuchyně již od dob našich prababiček bývala vždy srdcem domova. Vařilo se v ní, u stolu se probíralo vše podstatné i nepodstatné, dokonce se v ní i dralo peří a vznikaly v ní různé povídačky, báchorky a pohádky. Jakkoliv se doba změnila, kuchyně s jídelnou zůstala srdcem domova a centrem rodinného života.

Setkání celé rodiny u společného jídla udržuje soudržnost rodiny, která v dnešní zrychlené době tráví pospolu času bohužel stále méně. Aby tato příjemná setkání byla také pohodlná, o to se stará jídelna nebo jídelní kout.

Vše v jednom

Současný trend přeje propojení obývacího pokoje s kuchyňským a jídelním koutem. Díky tomu nevzniká izolace jednotlivých členů rodiny, zvláště toho, kdo v rodině zastává roli „kuchaře“. Všichni jsou v kontaktu, i během vaření si mohou povídat, od sporáku je možné sledovat například i televizi.

Argumenty odpůrců

Samozřejmě že toto uspořádání má i své odpůrce. Argumentují pachem výparů, který proniká celým bytem, vyššími nároky na úklid kuchyně a jídelního koutu, do kterého je z obývací části vidět, častější zanesení nečistot do ostatních částí bytu. S výpary si však hravě poradí výkonné digestoře s tichým provozem, použité nádobí se naskládá do myčky a zbylý úklid není nikterak náročná záležitost. Zabudované centrální vysavače nebo běžné výkonné a lehce přenosné vysavače se ve chvilce postarají o to, aby podlaha byla jako nová. Řada pomůcek, s nimiž je udržení pořádku velmi jednoduché, zatíží rodinný rozpočet jen nepatrně.

Pakliže se  rozhodnete pro oddělenou jídelnu a dispozice bytu vám to umožňují, zvláště poslední dobou jsou velmi oblíbeným řešením tak zvané jídelny variabilní. Jedná se o místnost, která je oddělená od obývací části a samotné kuchyně moderními posuvnými dveřmi či celou posuvnou stěnou. Dává vám možnost volby a do budoucna větší prostor pro případné úpravy, než tradiční zděná příčka.

Tip na článek:  Pračka v koupelně nebo v kuchyni?
Home Interiors Living Room  - StuBaileyPhoto / Pixabay
StuBaileyPhoto / Pixabay

Osvětlení, podlaha, posezení i kouzlo maličkostí

Důležitou roli hraje osvětlení. Nad pracovní plochou a varnou deskou by rozhodně nemělo chybět kvalitní osvícení. Dobrou volbou jsou zářivková tělesa, stále častěji přichází ke slovu také tzv. bodovky či celé led pásky. Velkou roli hraje osvětlení jídelní části. Zvláště závěsná svítidla s dostatečným světelným výkonem utváří pocit útulnosti, volba tónu světla je lepší do oranžova, než studená s nádechem do modra. Jako podlahová krytina do jídelní části není vhodný koberec, zvláště tam, kde jsou malé děti. Ideální je dlažba s podlahovým topením, která je praktická a z hygienického hlediska velmi snadno ošetřitelná. Také moderní linolea a rovněž marmoleum jsou nejen pěkná, ale také praktická.

Nabídka linolea je v současné době opravdu bohatá, leckdy jsou materiály na první pohled nerozeznatelné od dřeva či dlažby, jsou měkká a teplá. Řada domácností volí jako celoplošnou podlahovou krytinu také oblíbenou plovoucí podlahu. I její údržba je snadná, ale hrozí tu nebezpečí při manipulaci s tekutinami, že při jejich rozlití dojde k zatečení mezi jednotlivé lamely, což může mít za následek jejich pozdější deformaci. Pokud tedy takovouto podlahu ve své jídelně či kuchyni máte a tato malá nehoda se vám přihodí, co nejrychleji se postarejte o maximální možné vysušení.

K čemu by však byla sebehezčí jídelna i třeba s výhledem do zeleně, kdyby se vám nepohodlně sedělo. Vhodnou volbou jsou židle s měkkou sedací částí a vysokým a opěradlem. A aby vaše stolování a chvíle strávené u rodinného stolu byly co nejpříjemnější, nezapomínejte ani na takové drobnosti, jako je kvalitní a barevně ladící prostírání, ubrousky a květinová výzdoba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *