Klimatizace nemusí být jen jednoúčelová – co byste o ní měli vědět

Pro mnohé z nás jde o nezbytného pomocníka během parných letních dnů. Ne všechny místnosti jsou totiž od okolí odizolovány tak dobře, jak bychom si přáli. Málokdo však ví, že klimatizaci lze využít i docela jinak.

Především chladí a reguluje vlhkost vzduchu v interiéru. Označujeme je zkratkou AC alias Air Condition a můžeme rozdělit na kompaktní a dělené (splitové). Těmito znalostmi však obzory většiny z nás končí. Pojďme to změnit!

Kompaktní a dělené – jaký je mezi nimi rozdíl

Při pořízení klimatizace do bytu si můžeme vybírat ze dvou provedení. Mezi kompaktní druhy řadíme především ty přenosné. Všechny části najdeme opravdu v jedné skříni (a zpravidla nebývají tak výkoné). Naopak dělené klimatizace mají vnitřní a vnější část, takže dokáží mimo jiné odvést nashromážděné teplo zcela mimo obytný prostor.

Tip na článek:  Rekonstrukce bytu: Jak ji zvládnout v klidu a pohodě?

Ale aby toho nebylo málo, můžete v nabídne narazit i na multisplitové klimatizace. Ty se vám budou hodit v případě, kdy k ovládací jednotce potřebujete připojit více vnitřních nebo vnějších částí.

Zaměřeno na spotřebu

Často si myslíme, že běžné klimatizace spotřebují tolik elektřiny, že se v konečném vyúčtování nejspíš nedoplatíme. A jak je to ve skutečnosti? Mobilní klimatizace vycházejí na první pohled o něco lépe, ovšem jejich výkon se pohybuje jen mezi 2 000 W až 3 5000 W. Dělené klimatizace pak končí na 5 000 W, což se sice pojí s větší spotřebou, ovšem o to lepší výkon za svoji investici dostanete.

Další funkce klimatizací

Věděli jste ale, že multifunkční typy vám nemusí sloužit jen v létě? Naopak, v zimě dokáží svůj chod zcela otočit a naopak vám pomoci s vytápěním, stačí k nim připojit tepelné čerpadlo. Jiné modely pak mohou při jednom nabídnout i čištění vzduchu a další užitečné funkce. Stačí si tedy vybrat takové, jež budou vyhovovat vašim aktuálním potřebám a přáním. Jde o investici, která se zaručeně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *