Návod pro začátečníky: Jak bojovat s tvrdou vodou

Pokud se nachází ve vodě vyšší koncentrace kovů alkalických zemin, můžeme ji označit za tvrdou. Jelikož se negativním způsobem podepisuje nejen na vypraném prádle, ale také na stavu a životnosti domácích spotřebičů, mezi něž patří pračka nebo myčka, je důležité s ní bojovat prakticky obratem po jejím rozluštění. Jak ale na to?

Nejdříve proveďte test tvrdosti vody

Máte pocit, že je vaše oblečení po vyprání stále špinavé? Je do jisté míry nepřizpůsobivé, nepoddajné a příliš tvrdí? Nachází se na něm skvrny nebo bílá působí příliš zašle? To všechno jsou signály poukazující na tvrdost vody. Abyste si však touto „diagnózou” byli jednoznačně jistí, proveďte test tvrdé vody, který domněnky potvrdí nebo naopak vyvrátí. 

Za takto špatně vypraným prádlem se totiž může nacházet i větší koncentrace manganu nebo železa, což jsou problémy řešící se trochu jinak než tvrdá voda. 

Tip na článek:  Jaké možnosti nabízejí moderní interiérové dveře?

Když je tvrdost vody jasná, pomůže filtr

Zmiňovaný test určil, že je tvrdá voda vaším problémem? Nyní je třeba vědět, jak změkčit vodu a je načase sáhnout po filtrech z e-shopu Upravvodu.cz. Filtr na tvrdou vodu skvěle poslouží pro pračku, myčku i sprchu. Co filtr, to jeden kohoutek, ale jelikož se jedná o cenově dostupné řešení, není zakoupení ani vícero kusů rozpočet ruinující. 

Filtry na vodu se montují k přívodu vody a pomocí membrány uvnitř nich se voda změkčuje. Tím dochází k prodloužení životnosti domácích spotřebičů a k předcházení vodního kamene. 

Jak použít změkčovače vody

I když jsou filtry po stránce uživatelské velmi jednoduché (snadno se instalují), pro někoho mohou být adekvátnější cestou změkčovače tvrdé vody. Fungují na bázi iontové výměny, kdy vymění ionty zodpovědné za tvrdost vody za ionty jiné. V praxi se vyměňuje především hořčík a vápník za sodík či méně častý vodík. Díky procesu se spolehlivě odstraňuje nechtěná tvrdost. 

Změkčovače vody se používají stejně jako filtry čili se připojují na hlavní přívod vody v domácnosti. Jejich součástí jsou složky zajišťující zmiňovanou látkou výměnu, která ničí tvrdost vody a vodu naopak změkčuje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *