To tedy máte kliku!

PIRO4D / Pixabay

Co to je: máte ji v ruce každý den. Nemít ji, neodejdete z bytu ani se do něho nevrátíte. Je prvním předmětem, který se vám dostane do ruky, když chcete vejít do místnosti. Už víte? To je dobře, máte kliku, že jste to uhodli. Kliku? Ano. Kliku. Nezbytnou součást dveří, pokud vaše domácnost není vybavena po vzoru kosmické laboratoře a neotevírá vám dveře sama, případně po zvolání Sezame, otevři se!

Ovšem není klika, jako klika. Jiná se hodí do bytových interiérů, další sluší vchodovým dveřím či dokonce vratům. A zatímco třeba k masivu se hodí zejména kliky kovové a také kované, jsou také dveře, kterým může vyloženě slušet i klika plastová.

Je libo lesklou, matnou, hladkou či třeba kovanou?
Klika je součástí dveřního kování. Výběr provedení je více než pestrý. Můžete si přát mosaz lesklou leštěnou, satinovanou, broušenou, matnou, v odstínu bronzově hnědém, česaném, satinovaném. Můžete také zvolit chrom, nikl či kombinaci obojího. Musíte však nejprve vědět, zda potřebujete vložku pro dózický nebo cylindrový klíč, zda potřebujete kliku pravou či levou. A co ještě byste měli vědět před tím, než si řeknete, že „TO JE TA PRAVÁ“?

Tip na článek:  Životnost plastových oken

Co je důležité vědět
Nejprve je zapotřebí vědět, jakou kliku potřebujete, neboť kliky se dělí na štítové a rozetové. Pokud potřebujete štítovou kliku, musíte znát správnou rozteč, neboli rozměr mezi středem uchycení kliky a středem zámku. Nejčastějšími rozměry jsou 72 mm a 90 mm, u bezpečnostního kování se používá také rozteč 92 mm. Vždy je důležité, aby rozteč seděla, případně měníte-li kování za nové, aby překrylo případné otvory od předchozího. U kování k madlem nebo koulí je třeba vědět, zda se jedná o kliku pravou, nebo levou. Možná se usmíváte a říkáte si, že to přece ví každý, ale byli byste překvapeni, kolik lidí právě v tomto bodě udělá chybu. Nezapomínejte, že důležitá je také tloušťka dveří. Standardní bývá 4 cm.

Na exponovaná místa kvalitní materiály
Pokud vybíráte kliku pro venkovní dveře, nešetřete a vybírejte kvalitní materiál. Uvědomte si, že po celé roky bude vzdorovat vlivům počasí a a je zapotřebí zvolit takovou povrchovou úpravu venkovního kování, které vyniká dlouho životností. Samozřejmostí by mělo být u tohoto kování také dodržení všech bezpečnostních standardů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *