Zkontrolujte okapy dokud je čas

S nadcházejícím podzimem se vyplatí zkontrolovat stav okapů na vašem domě či chatě a předejít tak zbytečným výdajům za rekonstrukci promáčené budovy.

Září a začátek října jsou pro tyto práce ideální. Počasí není horké jako o prázdninách a je málo srážek. Protože se jedná o práce ve výškách, je třeba opatřit si kvalitní nářadí a vždy pořádně zajistit žebřík či štafle. Pokud se na tuto činnost necítíte, svěřte ji raději odborníkům.

Kontrola propustnosti

Prvním krokem v přípravě okapů na deštivé období je jejich důkladná kontrola. Zjistíme, zda nejsou žlaby či svody zanesené listím nebo ptačími hnízdy, zda během roku nevznikly netěsnosti ve spojích či zda okap nekoroduje.

Čištění

Okap lze zbavit nečistot několika způsoby. Nejjednodušší metodou je vzít žebřík a rukavice a ručně vybrat ze žlabu všechen nashromážděný materiál. Pokud v blízkosti budovy rostou větší stromu, může ho být hodně. Použít lze i lopatky či špachtle, avšak je třeba dát pozor  na poškození okapových spojů. Je-li opak vysoko a nechceme nebo nemůžeme k němu šplhat, je možné využít některý za specializovaných nástrojů a umístit je na teleskopickou tyč.

Ověření těsnosti spojů

Těsnost spojů ověříme snadno pomocí nalití nádoby vody do okapu, případně se přesvedčit při vytrvalejším dešti. Pokud spoje neprosakují, je vše v pořádku. V opačném případě bude záležet na materiálu, ze kterého je okap vyroben. U kovových bude pravděpodobně zapotřebí znovu k sobě díly svařit, možné je použít i speciální tmel. Plastové okapy často stačí rozpojit a znovu zacvaknout. Je-li však okap zkorodovaný, bude třeba provést celkovou výměnu. Podle zamýšlené investice lze sáhnout po nových okapech plastových, pozinkovaných nebo měděných. Zajímavé jsou také okapy poplastované – kvalitní pozinkovaný okap je potažen vrstvou odolného plastu a kombinuje přednosti obou materiálů – trvanlivost a pevnost oceli s odolností proti korozi.

Tip na článek:  Navrhnite si obraz podľa vlastných predstáv

Náklon žlabů

Je také třeba ohlídat správný náklon okapových žlabů. Směrem k budově by měl být okraj vždy o kousek výše, než na opačné straně. V místě, kde se sbíhají dvě střešní plochy je možné okraj žlabu ještě zvýšit použitím plechové vložky.

Ochrana proti padajícímu listí

Po provedení kontroly a případných oprav zbývá okapy zajistit proti padajícímu listí, které může mít na jejich funkčnost velmi nepříznivý vliv. K tomuto účelu výborně slouží ochranná mřížka, která brání usazování v okapu. Podobná mřížka pomůže ochránit i svody a zabránit tak ucpání okapové vpusti.

Pokud chcete mít na podzim klid a suché zdi vašeho domu, rozhodně kontrolu okapů nezanedbejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *