Ozdoby pro vaše zdi

Dekorace zdiSoučasný sortiment dekorativních prvků, které zkrášlí stěny bytu je opravdu pestrý. Vybírat můžete z množství kusových tapet a to běžných i s plastickým vzorem, fototapet aplikovatelných běžným způsobem i fototapet samolepících, různých nalepovacích motivů, bordur různé šířky a motivů, či třeba 3D obkladových panelů.

Oblíbené 3D panely
Ekologické 3D panely si nachází stále častěji cestu do našich domovů. Jsou vyrobené z vláknitých zbytků cukrové třtiny, které vznikají při drcení stvolů cukrové třtiny při výrobě surového cukru. Tato surovina tvoří základ ekologicky šetrného výrobku, který je poté, co doslouží navíc 100% recyklovatelný a rovněž 100% biologicky rozložitelný. 3D obklady je po instalaci na zeď možné přemalovat barvou, která ladí se zařízením vašeho interiéru.

Kreativní šablony
Pokud jste kreativnějších, můžete zvolit i další způsob zdobení stěn, který spočívá ve vytvoření požadované dekorace za pomoci speciálních šablon. Jsou k dostání v obchodech typu OBI, Bauhaus, Hornbach a všech větších hobby marketech. Na výběr je celá řada motivů a v sadě si domů můžete přinést vše potřebné pro aplikaci dekorace, nebo „jen“ základní šablonu a vše potřebné si dokoupit v provedení, které vám bude lépe vyhovovat. Dekorativní šablony, které lze zakoupit, jsou určeny nejen pro zděné povrchy, ale také pro dřevěné, kovové, aplikace lze umístit i na tapety bez ohledu na to, zda jsou papírové či vinylové.

Tip na článek:  Pořiďte si mlčenlivé společníky v akváriu

Potřebné vybavení, příprava a postup
Šablona, štětec nebo houba, papírová lepící páska (pokud se nejedná o samolepící šablonu), nástěnná nebo akrylová barva, vodováha, papírové utěrky. Povrch, na který dekoraci budete aplikovat musí být suchý a nesmí být mastný. Pomocí vodováhy umístěte šablonu na zeď. Pakliže nemáte vodováhu, nejprve dobře odměřte vzdálenost šablony od země tak, aby byla v požadované rovině. Šablonu označte a přilepte na zeď pomocí papírové lepící pásky. Poté opatrně nanášejte barvu tak, aby se nedostala pod šablonu. V případě potřeby nadbytek barvy otřete papírovou utěrkou. Barvu roztírejte od středu do stran. Krásných a zajímavých efektů lze dosáhnout především za pomoci speciálních barev, například s kovovým efektem, nebo barev se speciálním neon efektem, který vynikne především potmě. Se šablonou je také možné dosáhnout reliéfní vzorů, pakliže použijete speciální strukturální pasty. Fantazii se meze nekladou, chce to však trochu zručnosti a trpělivosti. Za pomoci šablon můžete vytvořit i rozsáhlé dekorace. Některé šablony jsou totiž vybaveny značkami pro několikanásobné spojení a je jen na vás, jaká bude výsledná podoba a rozměr dekorace. Po ukončení práce šablony i nářadí důkladně omyjte vodou. Budete tak mít vše připravené pro případné korekce či situaci, kdy zatoužíte podobu stěn změnit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *