Rekonstrukce panelového domu

Česká panelová sídliště se mění před očima. Hlavní podíl na tom mají celkové rekonstrukce panelových domů, které je zbavují nedostatků a dodávají jim moderní a svěží vzhled. Co všechno je možné na paneláku” změnit, jak celou změnu financovat a co vše k tomu potřeba, se dočtete v následujícím článku.

Šedá a nevzhledné paneláky

Panelová sídliště jsou pro česká města typická. Jejich výstavba začala v 60. letech a skončila na počátku 90. let. A je to na nich znát. Panelové domy se stavěly z velkých prefabrikovaných betonových dílců, které mají své dny slávy rozhodně za sebou. Současné “paneláky” jsou plné závad a nedopovídají současné kvalitě a estetice bydlení.

Udělejte vše najednou

Finanční investice do rekonstrukce panelového domu je vysoká, a proto se nájemníci či majitelé rozhodnou zrekonstruovat pouze části, které jsou nejakutnější. To je ovšem chyba. Je potřeba k tomu přistupovat jako k celku. Jednotlivé části na sebe navazují a tak se opravě méně poškozených oblastí stejně nelze vyhnout.

Je tak dobré zrekonstruovat vše najednou. Nebude tak potřeba za pár let absolvovat celý proces znova. Znova hluk, vysoká prašnost, nečistoty na chodbách a v bytech, nutnost větrání, úklidu a přizpůsobování se pracovníkům.

5 důvodů, proč rekonstruovat

 1. Snížení nákladů na vytápění.
 2. Zvýšení celkové kvality bydlení.
 3. Zvýšení tržní hodnoty domu a bytů
 4. Prodloužení životnosti domu.
 5. Moderní vzhled domu
Tip na článek:  Koberec do dětského pokoje patří – sáhněte po tom správném!

Začněte technickou studií

Prvním krokem, když padne definitivní rozhodnutí pro rekonstrukci, je zjistit celkový stav domu, co se týče technické stránky. Technická studie slouží jako podklad pro zhodnocení celkového rozsahu a úrovně opravy.

V technické studii jsou informace o stavu statiky, zábradlí lodžií, střechy, výtahu, obvodového pláště a dalších částí panelového domu. Díky takovému souhrnu se mohou provést opravy, které musí být hotové před zateplením.

Energetický audit

Rekonstrukce panelového domu se provádí nejčastěji kvůli snížení energetické náročnosti domu. Aby bylo dosaženo maximálního účinku, je nutné si nechat udělat energetický audit či posudek. Ten odhalí nedostatky a doporučí vhodné zateplení.

Nejčastější fáze rekonstrukce

 • sanace a statické zajištění domu
 • zateplení obvodového pláště
 • výměna oken a dveří
 • rekonstrukce střechy
 • rekonstrukce lodžií a balkonů
 • rekonstrukce schodů, schránek, zvonků a stříšky
 • rekonstrukce výtahové šachty

Sanační opatření jsou klíčová

Staré panelové domy je ze všeho nejdůležitější zateplit a vyměnit okna a dveře. Prvním krokem tak musí být sanace panelového domu. Sanační opatření jsou taková, která povedou k zbavení vlhkosti v domě, zabrání zatékání  a uniku tepla obvodovým pláštěm. Dojde tak k celému “uzdravení” domu.

Volte pouze certifikované zateplovací systémy

Pouze zateplovací systémy s certifikátem jsou zárukou kvality a požadovaného výsledku. Splňují veškeré požadavky na účinnost zateplení. Systémy jsou důkladně testované, podrobují se zátěžovým testů a splňují přísná kritéria. Důležité také je, aby byly instalované vyškolenými pracovníky, kteří znají přesně dané postupy.

Využijte dotace

Celková rekonstrukce panelového domu je nákladná, ale existují dotace, které vám s  financováním mohou pomoci. Dotace je možné čerpat od státu (Nová zelená úsporám), ale také z programů Evropské unie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *