Šikovný pomocník – mikrovlnná trouba

MikrovlnkaMikrovlnná trouba se zabydlela již ve většině domácností. Je užitečným a šikovným pomocníkem při přípravě jídel a dokáže uspořit spoustu času. Příprava pokrmu v „mikrovlnce“ je daleko rychlejší, než v klasické troubě, obsažené vitamíny, chuť i barva potravin zůstává zachována, nezanedbatelná je také finanční i časová úspora. Na ohřev jídla totiž stačí zlomek času oproti klasické troubě či sporáku, takže spotřeba energie je nižší a nezašpiní se přitom spousta nádobí, ale pouze to nádobí, ve které je jídlo připravováno a následně i konzumováno, takže odpadá spotřeba vody, mycích přípravků atd. V neposlední řadě je příjemná úspora času, kterého nikdy není nazbyt.

Zamyslete se, co od mikrovlnky očekáváte
Před pořízením mikrovlnné trouby je důležité si uvědomit co od spotřebiče očekáváte, pro jaké účely jej hodláte využívat. Pakliže se má stát pouze pomocníkem, který vám v rychlosti ohřeje jídlo, stačí jednoduchá mikrovlnná trouba, jež disponuje základními vlastnostmi jako je ohřívání a rozmrazování jídla, eventuálně může být vybavena i grilem. Takové spotřebiče mívají většinou jednoduché mechanické ovládání a snadno si s nimi poradí děti i senioři. Vedle jednoduchých mikrovlnek existuje celá řada kombinovaných. Ty nabízí kombinaci mikrovlnné trouby, horkovzdušné trouby i grilu. Ovládání je složitější, oproti mechanickému u jednoduchých modelů zde najdete ovládání digitální. Tyto trouby dokážou například zvážit porci masa a určit odpovídající výkon i potřebnou dobu k jeho úpravě. Pakliže jste rozhodnuti si mikrovlnnou troubu pořídit, může se vám hodit ještě několik dalších informací.

Objem
Objem trouby volte s ohledem s ohledem na množství lidí, potažmo pokrmu, který v ní budete připravovat. Běžné trouby se pohybují kolem objemu 20 litrů, ale pro velkou rodinu jsou k dostání i maxi modely o objemu až 45 litrů. Objem trouby se samozřejmě promítá i do její velikosti, takže záleží i na tom, kolik prostoru jí můžete vyčlenit.

Tip na článek:  Chytré trouby (nejen) pro snadné pečení

Funkce grilu
Velmi užitečnou funkcí je grilování. Ačkoliv běžná trouba bez grilu vám například kuře upraví do poživatelné formy, bez funkce grilování váš pokrm nikdy nezíská tu správnou barvu a chuť, o křupavé kůrce ani nemluvě. Optimální je volit přístroj o výkonu min. 1000 watů a to z toho důvodu, aby bylo možné kombinovat funkci grilu i mikrovln zároveň. Přístroje s nižším výkonem zvládají dobře vždy pouze jedno či druhé.

Pečení
Pokud očekáváte od mikrovlnné trouby i funkci pečení, je dobré zvolit kombinovaný spotřebič s horkovzdušnou troubou.

Crisp
Další možností je trouba s funkcí Crisp, která patří mezi velmi oblíbené modely. Jedná se o přístroj, ve kterém je připravovaný pokrm vystaven nejen mikrovlnám a grilu, ale je položen na speciální pečící plech, jenž se během velmi krátké chvíle zahřeje na teplotu až 200 °C. Teplo tak působí z obou stran, což oceníte při přípravě pokrmů, které vyžaduje propečení ze shora i zespoda, například pizza.

Ceny mikrovlnek v současné době začínají již od zhruba tisíce korun, přístroj s více funkcemi je samozřejmě dražší. Cena se však může vyšplhat až po deseti tisíce, to se ale týká modelů speciálních a designových.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *