Akvarijní rostliny – deset mýtů, které jste již nejspíše slyšeli

Kapa65 / Pixabay

Rostliny v akváriu plní ohromně důležitou roli, neboť působí jako přirozené filtrační médium. Rybky akvarijní rostliny využívají jako místa na skrývání, což platí nejen pro čerstvě vykulený potěr, ale i pro bázlivé druhy, které potřebují mít pocit bezpečí. Rostliny produkují kyslík a pomáhají rybám, které během rozmnožování vytvářejí pěnové hnízda na hladině tím, že stabilizují vodní hladinu. Zakořeněné rostliny vyžadují velké množství světla.

Optimální dávka světla pro maximální růst se pohybuje mezi 3 až 5 Watty na každých 4,5 litru vody. Všechny rostliny, bez rozdílu, potřebují výživu v podobě dusíku, draslíku, železa (na tvorbu chlorofylu) a fosforu. Obvykle se k vodním rostlinám tyto složky dostávají z vody, ale berou si je i ze substrátu svými kořeny.

Akvarijní rostliny – deset mýtů o nich

  1. Rostliny vyžadují měkkou vodu. Není to pravda, dají se pěstovat i v tvrdé vodě.
  2. Akvarijní rostliny nejlépe porostou v akváriích s topnými kabely. Lze to i bez vyhřívaných kabelů na dně akvária.
  3. Přidání pojídačů řas vyřeší velké problémy s řasami. Krevetky a rybky, které jedí řasy, jsou vhodné pro odstraňování zbytků řas, nicméně vám nepomohou s větší invazí řas.
  4. Rostlinná akvária by neměla mít proud v nádrži, protože způsobuje růst řas. Vhodná cirkulace, méně světla a kratší doba osvětlení omezí růst řas.
  5. Rostlinná akvária vyžadují minimální pohyb hladiny. To v žádném případě není pravda! Navíc se to ani nedoporučuje, jen dobrý pohyb hladiny dodává dostatek kyslíku do vody.
  6. Hnojení a přidávání CO2 s dostatečným proudem je zbytečné. Toužíte po krásném akváriu bez nehezkých řas? Přidávejte CO2 a zajistěte dostatečný proud v nádrži.
  7. Speciální zářivky pro akvaristiku jsou pro rostliny nezbytné. Stejnou funkci splní i obyčejná klasika.
  8. Je nemožné úspěšně provozovat rostlinné akvárium bez řas dlouhodobě. Pokud budete věnovat maximální péči údržbě a pořídíte si kvalitní vybavení – není problém.
  9. Dusičnany a fosfáty způsobují řasy. Běžně se hnojiva obsahující tyto sloučeniny přidávají – není žádný problém s řasami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *