Praktické rady pro lakování parket

Pexels / Pixabay

Parkety mohou mít různé povrchové úpravy. Jestliže zvolíte lakovaný povrch, budete muset vyřešit, jak správně vybrat a posléze aplikovat. Pamatujte si však, že všechny druhy podlah potřebují pravidelnou údržbu, aby dosáhly maximální životnosti.

Nepodceňujte čištění podlah

Čištění parketových povrchů se od sebe liší jen málo. Vždy můžete vysávat na sucho, zametat, anebo vytírat mopem či hadrem, když použijete dostatečné vyždímání, aby se přírodní materiál příliš nenasákl vodou. Oleje na podlahy umí zvýraznit přirozený vzhled dřeva a obstarají ochranu před znečištěním a vlhkem. Při údržbě přidávejte do vody voskový olej v množství podle pokynů výrobce konkrétního přípravku. Pokud hledáte přípravky s dostatečnou kvalitou a snadnou aplikací, zkuste Parkety WÖLFEL, kde vám ochotně poradí s výběrem.

Začínáme s lakováním parket

Před začátkem renovace parket se zaměřte na kontrolu jejich momentálního stavu. Dobře se postarejte o jejich dobré zbroušení, vytmelení spár, odstranění prachu a jiných nečistot. Po přípravě přejděte k nanášení laku. Připravte se na aplikaci několika vrstev – nejčastěji dvou až tří. Množství laku se odvíjí od daného druhu a výrobce zde uvádí vše potřebné k použití. Laky na podlahy by se měly používat snadno a vynikat dostatečnou odolností proti opotřebení.

Tip na článek:  Abyste se cítili po ránu odpočatí a plní energie

Několik lakových vrstev

Už jsme se zmínili o potřebě několika vrstev. První vrstva bude tvořena základním lakem, který vyberete v levnějších druzích. Další jedna či dvě vrstvy už vyžadují pečlivější výběr a kvalitní druh. Ovšem pamatujte na použití dostatečného množství, jinak vám ani vysoce kvalitní lak nebude moc platný. Myslete i na zátěž podlahy, v domácnostech jde o střední zatěžování. Setkáte se s laky ředitelnými vodou a s typy na bázi rozpouštědel. Dále se od sebe odlišují odstínem a stupněm lesku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *