Chcete ušetřit na stavbě střechy? Víme, jak to (ne)dělat!

Chcete ušetřit na stavbě střechy? Víme, jak to (ne)dělat!
Chcete ušetřit na stavbě střechy? Víme, jak to (ne)dělat!

Stavba střechy je vždy na stavbě nemovitosti tím nejtěžším. A pokud se špatně informujete, nebo jednoduše nezvolíte ta správná řešení, může se vám celý proces značně prodražit – jako nám!

Poté, co se v našem zpola zrekonstruovaném domku usídlilo několik pochybných existencí, které odtud musela dostat až policie, jsme si mysleli, že to nejhorší už máme za sebou. Ale naše vlastní přešlapy při rekonstrukci střechy nás brzy vyvedly z omylu. Pojďme se na to podívat!

Nechali jsme opravu střechy až na poslední chvíli

Je to tak, i nabídky na stavebním trhu podléhají sezónnosti. V předjaří a na jaře jdou ceny materiálů i služeb výrazně dolů, a to klidě i o 20%. Ano, říkali jsme si, že musíme začít s tím hledáním stavební firmy včas a najít smlouvu s pevně danou cenou, ale vše se nám díky vlastní liknavosti podařilo do úspěšného konce dotáhnout až v červnu, a to už byly ceny docela někde jinde.

Také jsme zjistili, že pokud stavební materiál nakoupí firma, platí pro něj jen 15% DPH, zatímco my státu dovedeme celých 21%. Taky bolestné ponaučení, i když nějaké drobnosti se nám nakonec tímto “úsporným“ způsobem nakoupit podařilo.

Vsadili jsme na kvalitní materiály

Ano, tohle se nám pro změnu povedlo. Ale až po intervenci odborníka. Dodnes si pamatuji jeho slova: „Přece nechcete, aby vám to po deseti letech spadlo na hlavu!“ Takže začal kolotoč vybírání, dotazování a porovnávání. Ušetřím vás celé té anabáze a prozradím, že naším favoritem se nakonec stala vláknocementová krytina. Má hned čtyři nejdůležitější přednosti:

  • snadná montáž
  • atraktivní vzhled
  • nízká pořizovací cena
  • dlouhá životnost

Ověřili jsme si, že se krytina hodí pro náš typ a sklon střechy (30°), i to, že si poradí s každoročními přívaly sněhu. Architekt byl naší volbou nadšen, pouze nám doporučil sáhnout po šablonách o tloušťce 5 mm (právě kvůli bohatému zimnímu nadělení), i když většině domů v ČR bohatě postačuje šablona i 1 mm tenčí.

Tip na článek:  Klimatizace a mýty o nich – kterým stále ještě věříte vy?

Kvalitní vláknocementová krytina je kvalitní, lehká a zdravotně nezávadná. Použité suroviny jsou přírodní a neutrální k životnímu prostředí (vím, promluvil ve mně ekolog), i přesto bez problémů odolávají okolím vlivům a pochlubit se mohou i nehořlavostí. Přibíjí se jednoduše na střešní latě s odvětrávanou vzduchovou mezerou (i když některé typy lze ukotvit i přímo na bednění) pevnými hřebíky. Je dostupná v mnoha barvách a dají se  k ní pořídit i sladěné doplňky, třeba hřebenáče nebo prvky pro odvětrávání.

Můj tip: ušetřit se dá také nákupem velkých formátů střešního krytí. Vypadá to překvapivě dobře, řemeslníkům půjde práce rychleji do ruky a nebude potřeba tolik úprav a řezání na míru jako u malých formátů.

Dovoz materiálů vlastními silami? Jednoznačně ano!

Mezi tipy na téma jak ušetřit na stavbě střechy jednoznačně patří i správně uchopená problematika přepravy. Brzy totiž zjistíte, že na místo stavby je toho třeba dovézt docela dost. A jen máloco se vejde do kufru vašeho fiata. Takže pokud nemáte v okolí ochotného strýčka, který vám půjčí vozík za auto, pořiďte si ho zkrátka sami. Jinak zjistíte, že ceny za přepravu, kterou si účtují stavební firmy, by vám ho bez problémů zaplatily a ještě by zbylo. Navíc vozík se doma hodí vždycky, případně ho, až bude po ovšem, můžete prodat a získat tak trochu peněz zpátky.

Výběr toho správného profesionála

Hlavní pravidlo pro maximální úsporu při stavbě střechy však jednoznačně zní NEOPRAVOVAT, a mám tím na mysli různé nedodělky a šlendriány, kterých se často dopouštějí nekvalitní řemeslníci. Takže než s někým podepíšete smlouvu, ověřte si, že vlastní odborný a stabilní tým, má přehled o současných materiálech a technologiích a neustále sebe i své zaměstnance vzdělává a školí. Hodí se samozřejmě i reference od přátel a známých, případně ty internetové. Nelitujte svého času a ujistěte se, že využíváte skutečně služeb špičkových odborníků. Jedině tak můžete ušetřit na tom správném místě, aniž byste ohrozili kvalitu a funkčnost celého projektu. Tak hodně štěstí a nulovým přešlapům zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *