Materiál má vliv nejen na design koupelny

CyprusVillas / Pixabay

Při zařizování koupelny nejde jen o výběr obkladů a volbu vany či sprchy. Podstata tkví především ve velikosti koupelny. Od toho se odvíjí veškeré vybavení.

Je třeba podotknout, že tvar a velikost vany má vliv na provoz koupelny. A výběr vany záleží na prostoru, který je k dispozici. Celkový design koupelny poté umocňuje navození příjemného pocitu. Pestrá škála sortimentu nabízí vše potřebné pro rekonstrukci nebo jen potřebné vybavení do koupelny.

Kouzlo nadčasové koupelny

Dle místa a osobní preference lze zvolit vanu či sprchový kout, dále jedno či dvě umyvadla, osvětlení a elektrické zásuvky, topné těleso v podobě žebříku, pračku, koš na prádlo apod. I když je plánování a výběr většinou dlouhodobější záležitostí, vyplatí se. Nejlepší inspirací je osobní obhlídka sortimentu.

Podstata a význam nábytku do koupelny

U nábytku do koupelny je lepší upřednostnit odolnost materiálu před vzhledem. Koupelnový nábytek je nejvíce vystaven nadměrné vlhkosti. Nevhodný výběr může způsobit pouze krátkou životnost. Důležitá je kvalita a adekvátní úprava materiálu výrobcem, tak aby odolala vlhku v koupelně.

Správné ukotvení nábytku má vliv na životnost. Vhodné je nevybírat nábytek, zejména skříňky, na soklu. Lepší volbou je nábytek s nožičkami nebo nábytek zavěšený na stěně koupelny či připevněný za pomoci obvykle dvou tyčí do podlahy a stropu. Výhodou je prevence navlhnutí, a navíc se bude koupelna dobře uklízet díky místu pod nábytkem. Za vhodný materiál do koupelny lze považovat sklo. Popularitě se těší i tzv. tropický materiál z masivního dřeva. Dobrou volbou je perforovaný materiál.

Před samotným pořízením je třeba zvážit funkčnost a veškeré nároky, které by měl nábytek do koupelny splňovat. Díky nábytku můžete mít koupelnu v minimalistickém či provensálském stylu. A jak se říká, že je třeba dvakrát měřit a jednou řezat, zde to platí dvojnásob.

Zrcadlo do koupelny aneb řekni, kdo je na světě nejkrásnější…

Asi těžko je reálná představa koupelny bez zrcadla. Před absolvováním dobrodružství při výběru zrcadla do koupelny je třeba vědět, že kvalitní zrcadlo splní hlavní účel. A tím je bezpochyby každodenní úprava zevnějšku při ranní hygieně. Při koupi koupelnového zrcadla máte na výběr hned několik variant. Jaké zrcadlo a proč?

  • Zrcadlo v rámu – stane se dominantním prvkem koupelny. Upoutá pozornost každého návštěvníka při vstupu dovnitř. Při výběru je třeba promyslet umístění zrcadla a neopomenout ani osvětlení.
  • Zrcadlo s osvětlením – ideální volba aneb 2 v 1, tj. zrcadlo i osvětlení. Úspora řešení i času, neboť nemusíte řešit dvě samostatné věci. Lepší volbou je zrcadlo, které disponuje nejen horním světlem, ale má i světla umístěná po stranách.
  • Jednoduché zrcadlo – vhodné v případě minimalistického stylu, kdy je důraz kladen na design. Zrcadlo je tvořeno větší jednolitou plochou, která se pověsí na stěnu v koupelně či zasadí do zdi. K dispozici je i alternativa v podobě pískovaného či frézovaného zrcadla.
  • Zrcadlová skříňka – ideální volba do malé koupelny. Plní funkci zrcadla a díky skříňce poskytne i potřebný úložný prostor. Zrcadlo lze osvítit horním i bočním světlem.
Tip na článek:  Toaleta - neodmyslitelná součást bytu

Koupelnové doplňky a příslušenství

Tajemství je ukryto v každém detailu. Doplňky do koupelny nevyjímaje. I když prioritou je funkčnost, zde je možno se více zaměřit i na design a estetické sladění celé koupelny. I v tomto případě však platí, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost volbě kvalitního a odolného materiálu. Nicméně je dobré pamatovat na to, že zde méně znamená rozhodně více. Vsaďte na jednoduchost a nadčasovost. Koupelna má být místem pro odpočinek, je tedy třeba především navodit pocit harmonie a čistotu. Vhodným řešením v podobě doplňků lze všeho snáze docílit.

Mezi osvědčené a hodnotné materiály náleží pochromovaná mosaz, kámen či bambus. Klasika v podobě nerezu je neměnnou záležitostí. Vše by mělo být i barevně sjednocené. Je vhodné podtrhnout styl celé koupelny. Úložný prostor lze řešit za pomoci snadno udržovatelných plastových boxů či prostřednictvím textilních přihrádek. Je-li v koupelně dostatek místa, je možné umístit i sušák na prádlo.

Důraz kladen na čistotu

Koupelna je místem, které vyžaduje zvýšené nároky na údržbu a hygienu. Na to je dobré myslet při výběru materiálů nejen v případě nábytku, ale i veškerých doplňků, obklady nevyjímaje. A pozor! Lakovaný povrch je pro údržbu nejlepší variantou. Díky hladkému povrchu postačí úklid za pomoci hadříku a vody, poté můžete už jen vyleštit suchou utěrkou.

Pro zachování pořádku a čistoty je vhodné pořídit do koupelny odpadkový koš, stejně tak i koš na prádlo a čisticí saponáty. Rovněž se úklid neobejde bez patřičného náčiní, jako je například mop, koště, kbelík, lopatka či smetáček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *