Dřevěná fasáda – proč si ji vůbec pořídit?

messomx / Pixabay

Dřevo miluje kreativitu. Dřevěné fasády jsou proto koncipovány tak, aby se díky působení času proměňovaly a přirozeně stárly, a to v ideálním případě jako jednotný celek. Takového efektu však dosáhnete jen díky použití kvalitních materiálů.

Základní požadavky, které by měl kvalitní fasádní plášť ze dřeva splňovat, jsou: odolnost proti průniku vody a větru, dostatečná pevnost, ochrana proti mechanickému poškození, nebo dokonce průniku cizích osob, zajištění dostatečného odvětrávání, snadná údržba, dlouhá životnost a samozřejmě také atraktivní estetická stránka. Právě poslední kritérium činí dřevěné fasády tak oblíbenými, ale měli byste vědět, že bez potíží vyhoví i všem ostatním.

Věděli jste, že: dřevo se může pochlubit velmi dobrými termoizolačními vlastnostmi? Dřevěná fasáda tak může přinést značnou úsporu energií i provozních nákladů stavby.

Základní principy pro konstrukci dřevěných fasád

Dřevo na fasády může pocházet z mnoha zdrojů, už dávno nejste limitováni pouze odolností dubu či kresbou exotických dřevin. Díky moderním technologiím v úpravách dřeva je možné použít i takové nevšední krasavce, jako je modřín, jedle, smrk nebo třeba cedr. Jde v podstatě o stejný sortiment, jaký se používá i na dřevěné terasy, zahradní altány apod.

Tip na článek:  Jaké benefity nabízí vlastní vířivka?

Pamatujte si, že vzhled dřevěné fasády zásadně ovlivňuje především zvolený profil a formát dřeva, a stejně jak způsob jeho uložení. Od toho se ostatně odvíjí i volba profilu – pro obklad orientovaný vertikálně je nutné použít jiný typ než pro uložení horizontální. Nelze si tedy zvolit druh opracování dřeva, a teprve poté experimentovat s jeho uložením.

Na funkci fasády uložení dřevěných profilů nemá žádný vliv. Pro vodorovnou pokládku existuje množství rozmanitých profilování, jež skvěle odvádějí vodu a svislé uspořádání si zas s případnými obtížemi poradí díky kvalitně provedeným stykovým spárám.

Dřevěná fasáda není solitér, více jí to sluší v kompozici

Efekt dřeva na fasádě umocní jeho spojení třeba s dřevěnou podlahou před vchodem nebo dřevěnou či wpc terasou určenou pro odpočinek. Nemusí však jít o spojení veskrze monotónní – jednotlivým druhům a barvám dřeva to sluší i pěkně pohromadě. Přesvědčit se o tom můžete díky širokému výběru na stránkách Shop.au-mex.cz, kde také naleznete spoustu inspirace pro vaši plánovanou stavbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *