Dřevo vs. kompozit a co vybrat pro stavbu terasy

marcoreyes / Pixabay

Venkovní dřevěné terasy jsou již několik let velmi oblíbené u majitelů rodinných domků i rekreačních chat. Některé z nich však dřevo připomínají jen svým vzhledem – řemeslníci je totiž vyrobili z tzv. kompozitních materiálů. Jaké mají výhody, a proč přesto někteří majitelé nedají dopustit na staré známé dřevo?

Dřevěná klasika se neobejde bez údržby

Pokud milujete dřevo, ale nechcete připlácet za dovoz drahého teakového nebo jiného tvrdého tropického krasavce, máme pro vás dobrou zprávu. Už nemusíte. Díky vhodnému ošetření lze bez potíží pro tento účel použít i druhy naší provenience. Například modřínové terasy z tzv. slezského modřínu (populaci modřínů u nás dělíme na čtyři skupiny podle místa výskytu) vás potěší svou krásnou barvou, odolností i dlouhodobou výdrží. Bez potíží si poradí i s pohybem mnoha osob v prostoru terasy a snadno se čistí. Časem navíc získávají ceněnou patinu, již nelze než obdivovat.

Musíte však počítat s menší daní, kterou vás bude chůze po dokonale texturovaném přírodním povrchu stát. Mluvíme samozřejmě o vnějším ošetření nátěry. To první je třeba aplikovat již u řezných hran kvůli vymývání barvy i eliminaci vzniku trhlin. Další péči potřebují terasová prkna dva měsíce po položení, kdy obsah přírodních olejů v jejich jádru přirozeně klesá. A důkladný nátěr je poté třeba opakovat každý rok.

Náš tip: široký výběr dřevěných teras naleznete na www.realdeck.cz.

Kompozitní materiály jsou dokonalé už od začátku

Oblíbené WPC terasy se naproti tomu bez této péče obejdou. Navíc jsou stálobarevné a snesou i velmi vysokou vlhkost v okolí bazénů či zahradních záhonů. Jejich prkna nekloužou, nepraskají ani netvoří třísky. Navíc vypadají přirozeně, odpuzují vodu a snadno se udržují.

Tip na článek:  Kuchyňský robot – vítaný společník

Navíc jsou všestranně využitelné. Zbylá terasová prkna tak poslouží jako šikovné rámování záhonů nebo třeba jako okraj zahradní cestičky. Důkladný pohled či poklepání sice jejich „umělý“ původ nepochybně prozradí, ale pokud nepatříte mezi zaryté zastánce přírodního bydlení se vším všudy, budete s nimi určitě spokojeni.

Náš tip: prohlédněte si krásu kompozitních teras na www.au-mex.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *