Jak na počítač, abyste se při práci cítili dobře?

PocitacStále více času trávíme u počítačů ať už pracovně, tak pro zábavu. Z dlouhého sezení nás bolí záda, sledování monitoru se neblaze odráží na stavu našeho zraku, trápí nás rameno či zápěstí ruky, kterou ovládáme myš…. A přitom by stačilo mnohdy tak málo. Jak na počítač, aby práce i zábava s ním byla pro nás příjemnou?

Monitor
Jednou z největších chyb, kterých se dopouštíme, je umístění monitoru počítače příliš vysoko. Obecně přitom platí, že nejvyšší řádka na monitoru by měla být v úrovni kořene nosu. Platí také zásada, že čím jste méně zdatní pisatelé, a čím víc musíte sledovat klávesnici, tím níž by měla být plocha monitoru umístěna. Pakliže totiž budete očima přejíždět z monitoru na klávesnici a nazpět příliš často a rychle, nestihnou vaše slzní kanálky zvlhčovat rohovku, oči vás budou pálit a následně můžete pociťovat nepříjemnou bolest hlavy.

Kancelářská židle nebo křeslo
Důležitý prvek při práci s počítačem je židle. Měla by být mobilní, což znamená na kolečkách a s možností nastavení výšky sedáku, obou područek i zádové opěrky. Neméně důležitá je nastavitelná opěrka hlavy a zvláště pak opěrka bederní páteře. Materiál židle či křesla musí být prodyšný. Stále ještě hojně rozšířená koženka je vhodná pro příležitostné sezení, ale ne pro několikahodinovou nebo dokonce celodenní práci. Jak vidíte, ergonomie a materiály jsou dva důležité prvky, která sehrávají důležitou úlohu komfortního sezení.

Ulevte svým nohám
Rovněž je zapotřebí abyste mohli při práci ulevit svým nohám, neboť tím potažmo ulevíte také svojí páteři a krku. Na trhu je řada speciálních podpěr pro nohy, které lze dle potřeby naklánět. Některé z nich jsou vybavené i masážními plochami. Další věc, kterou můžete pro pocit pohodlí a pohody udělat je sedět s nohama v rozevřeném úhlu 30 stupňů.

Aby vás nebolely ruce
Mnoho uživatelů počítačů trápí bolesti rukou, ale mohou si za to sami. Důležitá je totiž správná poloha rukou. Lze říci, že při používání počítače je právě toto alfou a omegou příjemné práce. Dlaně by měly být ve stejné úrovni, jako klávesnice, nebo i vyvýšené. Úhel, který svírá nadloktí a předloktí by měl činit více jak 90 stupňům. Pakliže budete držet ruce příliš vysoko, brzo se začnete pociťovat bolesti v ramenním kloubu a může vás trápit přepínání krčních svalů. Pokud budete ruce držet naopak nízko, mohou vás potrápit záněty šlach. Vhodné je také používání širší a měkké podložky, kterou umístíte před klávesnici a dopřejete tak svému zápěstí stabilní podporu, díky které se ocitne na potřebné úrovni klávesnice. Dodržujte také správnou polohu ruky, kterou používáte myš. Je důležité, aby zápěstí bylo podepřeno. Pokud to budete ignorovat, můžete se dočkat tak zvaného syndromu karpálního tunelu. Prvními příznaky mohou být pocity brnění a přecitlivělosti. Od nich je jen krůček k zánětu, který snadno přejde do chronické formy a celý problém může skončit i operací. Napomoci svému zápěstí můžete rovněž používáním příjemné gelové podložky pod myš, která brání vzniku tlakových bodů.

Tip na článek:  Dřevěná podlaha nebo „plovoučka“ ?

Světlo pomáhá, ale dokáže i škodit zraku
Častým nešvarem uživatelů je práce u monitoru počítače v temné místnosti. Je to jedna z nejhorších věcí, kterou můžete svým očím provést. Zajedno je důležité pořídit si kvalitní monitor, ale neméně důležité je dodržování zásad správného osvětlení. Vhodné světlo je nepřímé, ze stropu nebo stěn. Dobrou službu vám poskytnou také zdroje doplňkového světla – různé stojací lampy. Na monitoru se nesmí odrážet světlo. Je žádoucí, aby monitor měl možnost naklonění podle potřeby od pěti do třiceti stupňů. Pozor na vzdálenost od počítače. Minimálně by měla činit 40 cm, ale lepší je 65 – 70 cm. Zvláště u větších monitorů větší vzdálenost hraje podstatnou roli. Potlačeny by měly být všechny nežádoucí odlesky. Volte matné desky stolu a vyhněte se kovovým či skleněným, které současní designéři často implementují do moderních interiérů, ale z praktického hlediska nejsou vhodné. Rovněž jsou nežádoucí lesklé nerezové doplňky, které mohou odrážet nechtěné odlesky. Oči se však při delší práci u monitoru počítače stejně unaví. Ideální je, pokud máte možnost podívat se ven z okna do zeleně, případně alespoň do prostoru či na barevný obraz. Jednoduše řečeno – úlevu vašim očím přinese pohled na něco pěkného a hlavně barevného.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *