Tapetám jsou dveře otevřeny

Tapety představují již tradičně oblíbený bytový produkt, který dokáže zvelebit každý byt a dodat mu punc jedinečnosti. Vypovídají o fantazii majitelů bytu a jejich stylu. Dokážou byt opticky zvětšit či zmenšit, rozsvítit ho, nebo naopak utlumit, dodat mu útulnost a vytvořit pocit tepla. Dětské pokoje pak vhodně zvolená tapeta promění v pohádkové prostředí, kde se malí obyvatelé cítí v bezpečí.

Trocha historie

Historie tapet sahá do dávné minulosti. Nejprve byly zaznamenány snahy vyzdobit stěny obydlí papírovými tapetami, které se na stěnu přitloukaly hřebíky či po kusech lepily. V přibližné podobě, v jaké je známe dnes, se objevily koncem 16. století, kdy byla započata výroba papíru v rolích.  Skutečný rozmach ale zaznamenaly v polovině 19. století v důsledku velkého technického postupu. Za rozvojem tapet stáli také dva významní tvůrci, Jean Papillion a Jean Baptista Revellion. Došlo k zdokonalení techniky tisku kresby za použití lepivých barev a mnohé z tapet nesly rukopis některého ze slavných umělců té doby. K dalšímu pokroku, dalo by se říci, až k revoluci ve výrobě tapet došlo v Anglii mezi lety 1830 – 1840. Jejich vývoj a zaznamenaný pokrok při výrobě by vydal na román, podstatné však je, že tapety byly, jsou a zřejmě nadále stále budou oblíbeným bytovým doplňkem, který dokáže vytvořit útulné prostředí dle vkusu svých obyvatelů.  Výrobě se věnují firmy v řadě zemí světa a díky moderním kvalitním a různorodým materiálům a technologickým postupům splňují vysoké nároky kladené současnými uživateli.

Pestrá nabídka materiálů i motivů

Nabídka je dnes širší než kdykoliv před tím. Na výběr je množství materiálů a samozřejmě také vzhledu a motivů. Již tradičně se oblibě těší tapety s dekorem květin a přetíratelné tapety, které v sobě kloubí vlastnost tapet a malby.  Do moderních interiérů jsou vhodnou volbou tapety s dekorem geometrických obrazců a abstraktních tvarů, ale ti, kdo upřednostňují starobylý styl, mají na výběr bohatou nabídku tapet s dobovým potiskem. Vybrat si můžete nejen tapety celoplošně nahrazující malbu, ale také kusové, které jsou výrazným efektním doplňkem interiéru. Nechybí ani pestrá nabídka bordur, které jsou efektním zakončením vytapetované stěny. Ke slovu se v poslední době dostává také stále populárnější retro styl. Nejobvyklejší volbu tvoří tři materiály – papírové, vinylové a vliesové, ale existují i jiné, včetně unikátních tapet z exotických materiálů. To je ale již jiná kapitola.

Tip na článek:  Barvy v interiéru – víte, kam se která hodí?
Background Wallpaper Backdrop - chenspec / Pixabay
chenspec / Pixabay

Tapety pro děti

Stoupá obliba kusových tapet, které vhodně doplní interiér a podtrhnou to, co si přejete zdůraznit. Variabilitu tapet pak oceníte zvláště v dětském pokoji, kde se nároky malých uživatelů s postupujícím věkem velice rychle mění. Navíc děti si rády malují občas i tam, kde to není žádoucí a ani stěny nejsou výjimkou. Drobné opravy tapet v dětském pokoji jsou méně náročné než malba, kde často pak složitě hledáte ten správný tón barvy na zapravení takovéto „napáchané škody“. Tapety do dětských pokojů jsou praktické a můžete vybírat mezi motivy pohádkových bytostí, květin, zvířátek, autíček a mnohého dalšího.

Do koupelny vinyl

Tapety zdobí stěny obývacích pokojů, ložnic, chodeb, dětských pokojů, pracoven a dalších provozních místností, ale díky vinylovému voděodolnému materiálu nachází své uplatnění také v koupelnách. Tam, kde si z nějakého důvodu nemůžete dovolit nové obklady a ani umakartové desky, jsou tyto tapety vynikající volbou. Jejich výběr je pestrý a dokážou vaši koupelnu poměrně nenáročným způsobem převléci do nového během krátké doby. Vinylové tapety jsou odolné vůči vodě i páře a lze je snadno omývat za pomoci mýdlového roztoku. Při správné péči a za předpokladu jejich kvalitního nalepení vám budou sloužit bez problémů několik let.

Ohebný pískovec

Pokud hledáte něco opravdu výjimečného, zaměřte svou pozornost na pískovcové tapety, které jsou vhodné jak do interiéru, tak je lze využít i v exteriéru. Navzdory pevnosti jsou ohebné jako papírové tapety. V bytě velmi pěkně dotváří například vzhled soklů, sloupů a komínů, ale také například dominantní stěny pokoje. Lze je využít všude tam, kde pro vysokou hmotnost či tloušťku nelze provést obklad klasickým obkladový kámen. Jedná se o produkt s otiskem písku různých barev a textur, který dodá nejen, že dodá každému místu exkluzivní charakter, ale je také snadno modelovatelný a je možné ho rychle upravit tak, aby zcela odpovídal vašim požadavkům. Pískovcové tapety jsou stylové a nadčasové.

0 komentářů: „Tapetám jsou dveře otevřeny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *