Všechno, co byste měli znát o vytápění peletami

Odkud se vlastně dřevěné pelety berou? Jde o malé válečky, vytvořené z dřevěných zbytků. Ty u sebe drží díky vysokému tlaku, tedy bez použití jakýchkoliv umělých pojidel. A sehnat je můžete v široké škále velikostí a druhů.

Jde také o vytápění doopravdy ekologické. Vašima rukama totiž prochází biomasa, která by jinak skončila kupříkladu jako hnojivo. Komfortnímu užití pak nahrává standardizovaná velikost, vhodná i pro automatické přikládací systémy v kotlích. Pokud vsadíte na pelety, vyhnete se jak pracné přípravě dřeva, tak i neustálým návštěvám ve sklepě.

Jak je to s cenou dřevěných pelet?

Oproti vytápění plynem či elektřinou můžete okamžitě ušetřit i několik desítek tisíc korun ročně. Pelety jsou levnější než dálkové teplo nebo černé uhlí. Jejich cena je srovnatelná snad jen s tím hnědým (v závislosti na lokalitě).

Ovšem zatímco na uhlák byste měli mít vyhrazenu samostatnou místnost ve sklepě, pelety k vám dorazí v praktickém pytli (případně na paletě) a žádného nepořádku se tedy obávat nemusíte. Klidně je uložte do předsíně nebo zahradního domku.

A cena za vytápění peletami jako taková? U běžného rodinného domu počítejte s 20 – 30 000 Kč ročně. Záleží samozřejmě na tom, jak efektivní máte kotel, kolik jste investovali do zateplení apod. Moderní pasivní domy budou mít tato čísla ještě mnohem nižší.

Nakupujte mimo sezónu

S nákupem však určitě nečekejte až na zimní měsíce. Všeobecně platí, že mimosezónní slevy mohou dosáhnout až 20 %. Ale pozor na správný výběr. Chtějte české pelety s vysokou kvalitou a dobrou výhřevností. Naopak nekvalitní levné pelety pocházejí často z ukrajinské nebo polské produkce. Obsahují množství vody i popela, což vašemu kotli či kamnům určitě neprospěje.

A kde si vybrat? E-shop Drevenepelety.cz má pro vás právě teď nachystány výhodné akce. Těšit se můžete na nízkou cenu i dopravu zdarma. Stačí si jen vybrat pelety, které budou právě vašim požadavkům vyhovovat nejvíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *