Jak to má koupací jezírko s filtrací? Je nutné ho provzdušňovat?

I když plánujete na svoji zahradu spíše koupací jezírko než bazén, pravděpodobně si chcete užívat čistou vodu. Nemůžete čekat, že bude dokonale čistá jako v bazénu po použití chemie, ale i tak se lze v jezírku koupat ve velmi čisté vodě, která navíc žádnou chemii nepotřebuje. Jak na to? A jak udržet vysokou kvalitu vody ve vašem jezírku dlouhodobě? A co když se kvalita vody v jezírku zkazí třeba kvůli opravě jezírkové fólie? Jak ji znovu vylepšit?

Jak na průzračnou vodu v jezírku?

Pro zajištění průzračné a čisté vody ve vašem koupacím jezírku je nezbytný dobrý filtrační systém. Velikost a výkon filtračního systému by měly odpovídat velikosti jezírka a vašim osobním požadavkům. V případě koupacího jezírka je třeba počítat s výkonnější filtrací jako pro jezírko s větším počtem ryb. Pro maximální efektivitu filtrace uvažujte o předčištění ještě předtím, než se voda dostane do filtračního systému. K tomu poslouží bubnový filtr, který je sice finančně náročnější, ale rozhodně se vyplatí. Pokud ho navíc zkombinujete s kvalitní biologickou filtrací, budete mít vysokou šanci na to, že předejdete v jezírku vzniku řas.

Tip na článek:  Barva pro rok 2023? Ve světě bydlení se trochu liší

Kam s ní?

Přemýšlíte, kam filtraci umístit? Rozhodně vsaďte na umístění nad úrovní vody v terénu poblíž jezírka. Umístění filtračního systému do šachty pod zem je finančně mnohem nákladnější. U menších jezírek postačí kombinace umělého filtračního systému s účinnou biologickou filtrací. V případě větších koupacích jezírek s objemem nad cca 250 metrů krychlových raději počítejte s mnohem účinnější, ale také dražší filtrací komorovou. Filtraci se snažte vždy naddimenzovat, a to i v případě, že v jezírku neplánujete chovat ryby. Výkonnější filtrace je zárukou kvalitní vody.

Provzdušňovat? Ano či ne?

Kromě filtračního systému pro odstraňování sedimentů a nečistot z vody je důležitou součástí údržby koupacího jezírka také jeho provzdušňování. Provzdušňování udržuje vodu okysličenou a zabraňuje její stagnaci. Pomáhá také udržovat rovnováhu mezi škodlivými látkami v koupacím jezírku, což zlepšuje stabilitu kvality vody. Nezáleží tedy na tom, jak velké nebo malé je vaše koupací jezírko, provzdušňování je nezbytné pro zdravé prostředí pro vás i všechny vodní živočichy, kteří v něm žijí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *