Instalace zavlažovacího systému svépomocí? Ano, ale…

Správné zavlažování je pro každou zahradu zásadní. Ať už jde o udržení zdravých rostlin nebo snížení plýtvání vodou. Zahradu můžete samozřejmě zavlažovat manuálně, garantujeme vám ale, že po několika měsících nošení konví se rádi spolehnete na automatický zavlažovací systém. Před zahájením jeho instalace, je však třeba nejprve přijmout některá opatření.

Čím začít?

Instalaci zahradního zavlažovacího systému byste měli začít čerpadlem nebo vodní pumpou a centrální řídící jednotkou. Všechny tyto komponenty by měly být umístěny na přístupném místě, které je v blízkosti zahrady i zdroje vody. Po instalaci těchto součástí je pak třeba vykopat příkopy hluboké asi 30 cm, abychom je mohli vyplnit plastovým potrubím a poté opět zasypat zeminou. Změny směru potrubí nebo rozvětvení lze řešit pomocí L nebo T spojek. Ty si pořiďte v dostatečném množství. Seženete je v jakémkoliv eshopu zabývajícím se závlahami zahrad anebo v hobby marketu. Tam vám navíc poradí, což oceníte, pokud si chcete zavlažovací systém kompletně instalovat svépomocí.

Tip na článek:  Jak se starat o zahradu, když chybí sníh a pořádná zima

To zásadní nakonec

Nakonec nainstalujte koncové trysky. Ty jsou obvykle nastavitelné a měly by být umístěny tak, aby bylo dosaženo požadovaného průtoku vody ještě před spuštěním systému. Dobrým řešením jsou výsuvné trysky, které lze po vypnutí zahradního zavlažovacího systému zasunout a které neovlivní zahradní cesty ani okrasné prvky. Při sekání navíc nepřekáží a nehrozí, že byste je poškodili. Pokud chcete zavlažovat více n sobě nezávislých částí zahrady, například trávník, zeleninovou zahrádku a květinový záhon, myslete na to při výběru centrální jednotky. A vyberte si takovou, která umožňuje řízení několika zón najednou.

První spuštění

Po instalaci všech součástí můžete zahradní zavlažovací systém zapnout a zkontrolovat jeho správnou funkci. To je nutné provést vždy před zasypáním výkopů zeminou, abyste se ujistili, že nedojde k úniku vody nebo jiným problémům při instalaci. Nakonec nezapomeňte naprogramovat řídicí jednotku zahradního zavlažovacího systému podle požadovaných časů a zavlažovacího cyklu. A můžeme spouštět. Stříká? A opravdu tam, kam má? Je proud vody dostatečný? Pak si můžete gratulovat. Díky tomuto systému si podstatně zjednodušíte život a nebudete plýtvat drahocenným časem na stání na zahradě s hadicí v ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *