Kořenová čistička nepáchne a obejde se bez údržby

ronymichaud / Pixabay

Také si myslíte, že kořenová čistička odpadních vod se hodí pouze tam, kde široko daleko nikdo nebydlí, protože své okolí obtěžuje zápachem, případně projížděním těžkých strojů kvůli pracnému čištění? Pojďte se seznámit s několika fakty.

Uměle vytvořený mokřad, v němž probíhá zároveň celá řada biologických, chemických i fyzikálních procesů – takovou má kořenová čistička odpadních vod (KČOV) definici. Body popularity sbírá především pro svou provozní nenáročnost a nulovou spotřebu elektrické energie. Své využití najde zejména při čištění odpadních vod z:

  • rodinných domů,
  • veřejné kanalizace,
  • skládek,
  • nemocnic,
  • koupališť,
  • vybraných průmyslových závodů.

V současné době je na území ČR v provozu už přes 400 těchto čistíren a další stále přibývají. Ta první vznikla již v roce 1990. Kořenové čističky jsou dlouhověké, pokud není zanedbávána jejich údržba a překračována maximální kapacita. Za tuto dobu prošly také značným vývojem, založeným na poznatcích a zkušenostech z dlouhodobého provozu. Dnešní kvalitní kořenové čističky tak dokonce v mnoha směrech překračují své minimální limity a účinnost, kterou jim nařizuje legislativa.

Tip na článek:  Dopřejte si pěkné bydlení v Praze!

Čištění vody, které skoro nic nestojí

Kořenová čistírna láká majitele především na nízké provozní náklady. KČOV si vystačí jen s jednoduchou manuální obsluhou tvořenou vyškoleným pracovníkem. Nepotřebuje žádnou elektrickou energii a to ani na čerpání vody – vše je totiž řešeno za pomoci gravitace. A v neposlední řadě nemá tento typ čištění vody ani žádné mechanické součástky, které by se mohly porouchat. Z dlouhodobého hlediska jsou tak KČOV nejméně nákladným způsobem čištění odpadních vod vůbec. A nezanedbatelný je také jejich ekologický rozměr.

Úspěch kořenové čističky stojí a padá na jejím koncepčním návrhu. Vždy tedy vybírejte takovou společnost, která má s realizací podobných projektů bohaté dlouholeté zkušenosti. Firma Grania s.r.o. se v tomto oboru pohybuje již řadu let. Její hlavní devízou je pečlivé dodržování připravených projektů a kvalitní know-how z oblasti vodního hospodářství a krajinného inženýrství. Máte tak vždy jistotu, že to, co uvidíte na papíře, před vámi vyroste i na vašem pozemku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *