Proč investovat do koupě pracovních oděvů a ochranných pomůcek a jaké máte možnosti?

Ne každý má to štěstí, že může v rámci svého zaměstnání sedět někde v teple kanceláře, kde se mu snad kromě rozlité kávy nemůže nic stát. Existuje řada profesí, v nichž si člověk nevystačí pouze s klasickým oblečením, ale musí používat speciální osobní ochranné prostředky, jinak by se mohl zranit, v horším případě by dokonce byl ohrožen jeho život.

Investice do pracovních oděvů má vždy svůj smysl. A řeč není jen o běžných druzích oblečení, jako jsou pracovní trička, náhradní kalhoty apod. Pokud se podíváte do některého ze specializovaných obchodů, pak zjistíte, že pracovní oděvy a osobní ochranné prostředky mohou mít skutečně mnoho podob. Vždy je přitom nutné brát v potaz konkrétní pracovní činnost.

Ochranné pomůcky při práci v chladu

Pro lepší představu je dobré zmínit alespoň několik příkladů. První je z potravinářství. Člověk, který pracuje osm až dvanáct hodin denně v chladném prostředí někde v mrazáku, musí být samozřejmě perfektně oblečený. V tom případě se mu v rámci pracovních oděvů nepochybně může hodit nejrůznější termo prádlo, které jej nejen udrží ve větším tepelném komfortu, ale zároveň napomáhá dobře odvádět pot, což je velmi důležité z toho důvodu, aby se člověk nepotil. Pot má v chladném klimatu velmi nepříznivé dopady. Mezi další nutné osobní ochranné pomůcky pak v tomto zaměstnání patří rukavice. Konkrétně jde o modely, které dokážou tlumit chlad a mráz.

industrial, security, logistic

Jak je na tom s ochrannými oděvy a doplňky svářeč a podobné profese?

K extrémním činnostem patří třeba pozice svářeče. Ten se neobejde bez skutečně kvalitní ochrany celého těla, protože během svařování pracuje s předměty, většinou kovovými materiály, od nichž odlétají jiskry, které by mohly způsobit popáleniny na těle. Dalším průvodním znakem svařování je v drtivé většině případů vznik ostrého světla, které už mnohokrát lidem zničilo zrak, pokud si jej patřičně nechránili. Mezi nezbytné osobní ochranné prostředky, jež by neměly chybět ve výbavě (nejen) svářečů, tak patří rukavice. Pořídit se dají speciální svářečské a žáruvzdorné rukavice, které jiskry nepropálí a ruce jsou tak neustále v bezpečí. Žáruvzdorné varianty navíc dokážou odolávat skutečně extrémním teplotám, a to klidně i přes 1.000 stupňů Celsia, pokud nejde o dlouhodobé působení.

Dalším prvkem, bez něhož se svářeči neobejdou, jsou helmy, respektive svářečské kukly. Tyto osobní ochranné prostředky jsou dnes řešené poměrně precizně, například lze zvolit samostmívací kukly, u nichž dochází k automatickému ztmavení či rozjasnění zorníku dle toho, v jakých světelných podmínkách v daný okamžik zaměstnanec pracuje.

Masky a polomasky hrály a budou hrát velkou roli v řadě oborů a situací

K důležitým osobním ochranným prostředkům patří také masky a polomasky. V případě polomasek, které se využívají třeba v prašném prostředí, jde hlavně o ochranu plic, kdy člověk dýchá přes filtr. U celoobličejových modelů pak dochází rovněž k ochraně očí. Takovéto masky jsou vhodné kupříkladu v okamžiku, kdy pracujete s chemikáliemi a dalšími nebezpečnými látkami, jež by mohly být toxické. Jak známe z posledních let, vyplatí se jejich nošení rovněž ve zdravotnických zařízeních, protože se díky nim uživatelé nenakazí viry od svého okolí, což, jak se ukázalo, hrálo ve zdravotnictví zásadní roli během pandemie koronaviru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *