Bydlení – Zjistěte, jak správně větrat!

Jak správně větrat?
sam_higgins_rulz / Pixabay

Zavřená okna možná udrží teplo, ale představují překážku při výměně vzduchu, což není zrovna dobrá zpráva. Zvláště, pokud si vezmete, že každý člen domácnosti vydýchá za celý den 12 000 litrů vzduchu!

Staráte se o kvalitu vzduchu u sebe doma? Měli byste!

V uzavřené místnosti se vzduch velmi rychle vydýchá, a to znamená, že se zvýší procento oxidu uhličitého. Ten pak způsobuje únavu, bolest hlavy, pálení očí, brání soustředění apod.

Množství oxidu uhličitého v místnosti by nemělo přesáhnout 0,2 procenta.

Pravidelné větrání je zdravý návyk

Pravidelné větrání je důležité ve starších domech, stejně tak i v novostavbách. I když nové domy mají moderně vyřešené ventilace a projekty domů počítají s regenerací vzduchu, chod domácnosti (praní, vaření, sušení prádla atd.) dostává vlhkost do vzduchu a tím tak ohrožuje životy všech jejích členů.

Tip na článek:  Pistácie: Pěstování této pochoutky je možné i doma. Zkuste to!

Správně prováděné větrání je základem pro dosažení optimálního/zdravého klima doma.

Jakým způsobem se dá větrat?

Typové rodinné domy nabízejí větrání střešními okny, variantou je využití komínového efektu a příčného provětrání vzduchu domácnosti.

Existují také různé druhy ventilačních systémů, které zajišťují zkombinování zdravého a čerstvého klima a zabraňuje přehřívání v během letního období.

Větrání by mělo být krátká a časté. Čím méně okno otevřete, tím delší by jedno větrání mělo být. Chcete-li zrychlit vyvětrání celého domova, využijte již zmíněný komínový efekt, kdy se vytvoří teplotní rozdíl a rozproudí se vzduch. Vydýchaný vzduch opouští dům střešními okny, zatímco okny fasádními proudí vzduch čerstvý.
Aby komínový efekt fungoval je třeba dobrého rozmístění oken. Příčné větrání funguje, pokud jsou okna umístěná naproti sobě.

V kostce

  • Větrat min. 3x denně
  • Během topné sezony větrejte více, kratší dobu
  • Při použití sprchy zavírejte dveře od koupelny, poté otřete stěny i podlahu a vyvětrejte.
  • Vyvarujte se sušení prádla v domě.

Větráte doma dostatečně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *