Zimní zahrady nejsou již dávno přežitek, ale příjemná součást domova
Zámecké zimní zahrady byly pýchou svého majitele. Tradice těchto rájů pro duši přetrvala od sedmnáctého století až do dnes. Již dávno neplatí, že si zimní zahradu může dovolit pouze pomyslná vyšší vrstva. Máte-li rádi péči o květiny, bonsaje, a další vhodné osadníky těchto prostor, nic Vám nebrání ve vybudování Vaší soukromé botanické zahrádky. Jistě víte, že se v zimních zahradách dobře daří citrusům, však také už před několika stoletími byly tyto zahrady označovány jako oranžérie, z důvodů jejich využívání k celoročnímu pěstování pomerančovníků.
Dokonce, možná spíše především, v dvacátém prvním století, slouží zimní zahrada jako měřítko ekologického cítění jejího majitele. Avšak je tu ještě jeden důležitý bod, proč si pořídit zimní zahradu. Nemusíte být ani náruživý pěstitel, ale kdo by si nevychutnal slunnou snídani ve vyhřáté zimní zahradě, když se venku pomalu probouzí slunce?
Co vše je potřeba zařídit a promyslet před vybudováním zimní zahrady?
Pokud jste se již rozhodli, že zimní zahrada je pro Vás jako dělaná, čtěte dále, dozvíte se, na jakou zeměpisnou stranu by měla být orientovaná, či jaký použít materiál. Chcete-li si vychutnat slunná rána v zimní zahradě, zvolte situování na východní stranu, jež zaručí unikátní východ slunce jako na dlani. Jestliže ale místnost budete primárně užívat pro pěstování rostlin, orientujte ji na jižní stranu, kde se bude květeně daleko lépe dařit.
Aby zimní zahrada mohla sloužit jako plnohodnotný obytný prostor, počítejte minimálně s deseti metry čtverečními, při čemž hloubka by se měla pohybovat mezi dvěma a třemi metry. Samozřejmé je počítat s místem pro nábytek, tedy minimálně dvě pohodlné židle nebo křesla a stůl, kam si můžete odložit hrnek ranní kávy. Mezi vhodnou podlahovou krytinu patří bezesporu dřevo a další přírodní materiály jako kámen.
Mám ráda zimní zahrady. Nám to rozšířilo obytnou plochu domu. A trávíme tam čas hlavně na podzim, když je venku sychravo, ale v zimní zahradě je příjemně.