Prokletí jménem graffiti

GraffitiGraffiti představuje problém, na který zvláště ve městě narážíme na každém kroku. Tuto nechtěnou „výzdobu“ vídáme na fasádách domů včetně vzácných historických objektů, plotech, vozech metra a máme-li smůlu, občas pak dokonce i na karoserii vozidla. Odstranění je složité a není v rukou laiků, aby si s graffiti poradili. Nechtěné výtvory nám pak doslova pijí krev. Jak si ale s těmito výtvory poradit?

Pokud i vy jste měli tu smůlu, že právě fasáda vašeho domu, dveře, garážová vrata či dokonce automobil se stal cílem řádění sprejerů, nejúčinněji si s odstraněním jejich „práce“ poradí odborníci. Těžko totiž odhadnete, jaký materiál sprejer zvolil, a neodborným zásahem byste si mohli nadělat ještě více škody. Profesionálové za použití špičkové technologie dokážou odstranit graffiti z povrchů z přírodního materiálu i umělého a používají při tom přípravek, který vyčistí povrchy včetně stínů a navíc i zbytků, které se stačily vsáknout do podkladu. Je to sice náročné, avšak umí to a navíc bez porušení materiálu.

Sázka na prevenci
Profesionálové vám sice zaručí perfektní odstranění, ale nikdo vám již nezaručí, že se situace nebude opakovat. Vhodné je proto zrekonstruované nebo vyčištěné povrchy nechat ošetřit aplikací přípravku, který je preventivně chrání. Jedná se o tak zvané antigraffiti, které se nanáší do výšky přibližně tří metrů, čili takové, kam běžně za použití sprejů tvůrce graffiti dosáhne. Antigraffiti vytvoří ochrannou vrstvu, která případné graffiti nepropustí do podkladu a lze jej pak lépe odstranit. Tyto nátěry mají minimální nasákavost a nešpiní se. Rovněž žádným způsobem nemění vzhled fasády, ani nebrání prouděni vodních par, fasádu nezatěžují a nebrání jí dýchat. Řada firem, které se odstraňováním graffiti a ochrannými nátěry zabývají, po aplikaci antigraffitového nátěru zajišťuje případné další odstraňování těchto nežádoucích výtvorů zdarma a to po dobu jednoho až tří let. Výhodou je také nonstop servis s odstraněním v řádu několika hodin od nahlášení.

Tip na článek:  Palivové dřevo je ekologické víc, než si myslíte

Všichni si přejeme, aby takových „malůvek“ bylo co nejméně a aby tito „umělci“ svůj um zúročili tam, kde je jim na to dán prostor. Graffiti mohou být totiž i pěknou ozdobou, například masivních betonových plotů. Podmínkou toho aby se jednalo o pěkný vizuální vjem je však to, aby graffiti nehyzdily místa, kde o ně nikdo nestojí. Pokud se však stane, existuje cesta, jak se jich zbavit. Nevydávejte se v takovém případě metodou pokusů a omylů a obraťte se na odborníky. Je to totiž to nejlepší, co pro poškozený majetek můžete udělat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *