Jak si vybrat jídelní stůl?

Jak si vybrat jídelní stůl?
Jak si vybrat jídelní stůl?

Jídelní stůl je důležitým prvkem v celé domácnosti. Schází se u něj celá rodina na společné snídaně, obědy, večeře. Někdy se u něj píšou domácí úkoly nebo se na něm peče vánoční cukroví. Výběr jídelního stolu je tak důležitý. Jak si správně vybrat jídelní stůl se dočtete v našem článku.

Potřebuje dostatek místa

Jídelní stůl rozhodně nepatří do rohu místnosti, naopak, měl by být středem místnosti a mělo by kolem něj být dost místa. Jednak aby se všichni členové pohodlně ke stolu dostali, to znamená, aby si mohli pohodlně odsunout židli a také při jídle je důležité mí dostatek prostoru kolem sebe.

Moderní trendy jasně volí umístit stůl mezi obývací pokoj a kuchyni. Funguje jako spojovací prvek mezi těmito dvěma místnostmi. Další možností je umístit jídelní stůl přímo do obývacího pokoje, díky tomu může být celá rodina pohromadě, ačkoliv dělá každý něco jiného.

Materiál je zcela na vás

Jaký materiál zvolíte je čistě na vás, vždy záleží na vašem vkusu a také celkovém interiéru domácnosti. Nejčastěji se volí jídelní stůl a jídelní židle ze dřeva. Je to osvědčená klasika, která dokáže navodit pocit domova, vnese do interiéru vkus přírody a také je dřevo materiál odolný a bytelný.

Kdo chce něco více moderního a vzdušného, může volit kombinaci dřeva se sklem, kombinaci dřeva s kovem nebo kombinaci skla s kovem. Sklo je u jídelního stolu lehce nepraktické, jelikož je na něm vidět každá šmouha a nečistota. Sklo u stolu musí být vždy bezpečnostní, kalené.

Tip na článek:  Plánujete výstavbu bazénu? Použít na něj můžete i úvěr ze stavebního spoření

Kulatý, čtverec nebo obdélník?

Velký problém bývá př výběru tvaru stolu. Nabízí se 3 klasické tvary – kulatý, čtverec nebo obdélník. U kulatého stolu není nikdo v čele, což nikoho neupřednostňuje a také na sebe všichni dobře vidí. Problém s kulatým stolem je ten, že vyžaduje kolem sebe dostatek prostoru. U kulatého stolu, že průměr 100 cm je vhodný pro 3 – 4 osob, pro potřebu usadit další dvě osoby je nutné přidat 25 cm.

Druhý oblíbeným tvarem je obdélník. Mezi nejoblíbenější je šestimístný, ale vždy záleží na prostoru v místnosti. Pro 6 osob musí být stůl dlouhý 150 cm, ovšem komfortní rozměr je až 210 cm. Pro 4 osoby se doporučuje stůl 80×140 cm.

Čtvercový stůl je vhodný pro páry, singl a především do garsonky a malého bytu. Je možné ho totiž přisadit ke zdi a ušetřit tak místo. Pro dvě osoby je ideální velikost 80×80 m. Pokud není v garsonce místo na stůl je možné zvolit barový pult nebo přesouvací desky.

Bez židlí to nepůjde

Většinou se nekupuje pouze jídelní stůl, ale také jídelní židle. Je to vlastně nutné, protože špatný výběr může stolování značně narušit. Nikdy tlačit spodní desky Stejně tak je důležité, aby ladily židle se stole po estetické stránce. Ladit musí jak tvar, tak materiál i velikost. Osvědčená jsou tak jídelní sestava, kde je vše vyřešené.

Obecně platí, že deska jídelního stolu má být 23 – 35 cm nad sedákem židle a zároveň by měla být deska 75 cm nad zemí. U židlí také nezapomínejte na údržbu, z čalouněného podsedáku se špatně dostává omáčka nebo rozlité pití.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *