Správná péče o froté prádlo

Froté materiály se v našich domácnostech zabydlely již dávno a na své oblibě ani s léty nic neztratily. Pevné místo v našich domovech tak mají froté ručníky a žínky, osušky, prostěradla či třeba župany.

Jelikož se froté výrobky vyrábí téměř výhradně z bavlny a tvoří je velké množství maličkých smyček, jsou až neuvěřitelně savé. Plusem tohoto materiálu je mimo jiné tvarová stálost a dlouhá životnost. Výrobky z froté není třeba žehlit, aby vypadaly dobře. Stačí je vyprat, usušit a složit.

Ačkoliv téměř každý nějaké ten kousek z froté má ve své domácnosti, ne všichni přesně ví, jak správně o froté pečovat, aby postupem času nezískalo na hrubosti a jeho dotek zůstával příjemným.

Když si domů přinesete nové froté prádlo, ať nadýchané osušky, ručníky, prostěradla či třeba župany, prvním krok by mělo být jejich vyprání.  Jednak z důvodů hygienických, ale také proto, že se při výrobě tohoto materiálu se uvolňuje množství malých vláken, které by vás mohly obtěžovat a které se vypráním odplaví. Důležitá je rovněž skutečnost, že se vypráním froté smyčky částečně stáhnou a dále se pak z výrobku nevytahují. Nedoporučuje se používat aviváž, aby se prach z výroby mohl dokonale odplavit.

Věnujte pozornost etiketě, kterou jsou výrobky označovány a ze kterých zjistíte důležitou informaci, na kolik stupňů doporučuje výrobce prádlo prát. Ačkoliv to většinou bývá 60 stupňů, některé druhy froté nesnesou více než stupňů 40. I tato teplota je však dostačující na vyprání běžně zašpiněného prádla a v mnoha domácnostech je i z úsporných důvodů teplotou nejvyužívanější.

Tip na článek:  Spojené WC s koupelnou - výhody vs. nevýhody

Nikdy nedávkujte prací prostředek bez uvážení a odhadem a dodržujte dávkování podle informace výrobce. Nedostačující množství nedovolí prádlo účinně vyprat, nadměrné množství díky tomu, že se rádo usazuje ve vláknech, způsobuje jejich tvrdnutí a rovněž tak stojí za brzkým blednutím barev.

Co se barevného prádla týká, aby si udrželo barvu, kterou mělo když jste si ho pořizovali, volte gelové prací prostředky bez optických zesvětlovačů. Mívají v názvu označení „color“ a účinně brání zesvětlování barev. Pokud je vaše froté prádlo sněhově bílé, samozřejmostí je, že si přejete, aby takové zůstalo. Pro péči o něj jsou vhodné sypké prací prostředky, obsahující bělící složky. To je právě ta část, která odlišuje gelové prací prostředky od sypkých – zatímco sypké prostředky bělící složky obsahují, gelové nikoliv. Nedoporučuje se také na bílé froté používat aviváž, která v některých případech může způsobit jeho zašednutí. Ostatně používání aviváže by mělo být u froté vůbec minimální. Změkčovače, které obsahují, mají schopnost ulpívat na prádle jako film a snižují pak jeho schopnost sání.

Vyhráno mají všichni ti, kdož suší prádlo v sušičce. Proud vzduchu zajedno zbaví prádlo případných zbytků vláken a díky jeho působení v uzavřeném prostoru se postará o to, aby prádlo bylo a zůstalo heboučké a měkké.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *