Vybíráme hypotéku – rady, jak zvolit tu nejvýhodnější

paulbr75 / Pixabay

Bydlet ve vlastním je sen mnoha lidí a zvláště pro mladé rodiny je velmi lákavá možnost pořídit si svůj vlastní byt nebo dům, který si budou moci zařídit přesně podle svých představ a požadavků. Bydlení ale není nic levného a jen málokdo si může dovolit z našetřených peněz zaplatit plnou cenu domu nebo bytu – většina lidí si tak musí vzít úvěr, kterým bude koupi nebo stavbu financovat. Nejlépe se na tento účel hodí hypotéky, které nabízí spousta finančních společností. Jak nejlépe postupovat, když máte o hypotéku zájem, ale nevíte, podle čeho si vybrat?

Zjistěte si, zda máte šanci na bankovní hypotéku

Stejně jako obyčejné půjčky, tak i hypoteční úvěry dělíme na bankovní a nebankovní. I v tomto případě platí, že výhodnější podmínky nabízejí banky (resp. stavební spořitelny). Prvním krokem by tedy mělo být ujasnění, zda máte šanci získat klasickou bankovní hypotéku, nebo zda pro vás přicházejí v úvahu pouze nebankovní produkty.

Zvažte, jak vysokou částku jste schopni splácet

Předem si také důkladně promyslete, jak vysokou sumu budete v následujících letech schopní splácet. Hypoteční úvěry jsou většinou na velmi dlouhou dobu a je tak třeba opravdu pečlivě zvážit, zda budete danou částku schopni po celou dobu trvání smlouvy řádně splácet.

Rozmyslete si volbu fixní nebo variabilní úrokové sazby

Jednou z klíčových otázek při sjednávání nové hypotéky je také výběr úrokové sazby. Pokud máte možnost volby mezi fixní a variabilní sazbou, nejde pouze o to, že u variabilní můžete ušetřit, nebo naopak prodělat. U fixace hypotéky jde i o to, že že dokud máte fixní sazbu, nemůžete hypoteční úvěr převést k jiné bance. V případě fixního úroku si tak pečlivě hlídejte konec fixace, abyste si případně úvěr mohli nechat refinancovat.

Tip na článek:  Polodrahokamy pro radost i zdraví

Použijte internetové srovnávací portály

Velmi dobrou metodou, jak se ve světě hypotečních úvěrů lépe zorientovat, je použít nezávislé srovnání hypoték. To najdete na celé řadě různých finančních webů, ke kvalitním srovnávačům patří zejména CoolPůjčky.cz, kde jsou nejlepší bankovní i nebankovní hypotéky.

Všímejte si nejen úroků, ale i různých poplatků

U hypotéky je velmi důležité posuzovat úvěr komplexně a všímat si všech detailů – tedy nedívat se pouze na výši úrokové sazby, ale porovnat si i veškeré poplatky, jenž jsou s hypotékou spojeny. Právě na různých poplatcích se vám ve výsledku může hypotéka hodně prodražit.

Výběr si důkladně promyslete a nic neuspěchejte

Bankovní a nebankovní hypotéky nabízí spousta finančních společností a rozdíly mezi podmínkami jsou docela značné – určitě se nevyplatí rozhodnutí uspěchat a pak litovat promarněné příležitosti. Na hledání nejlepší hypotéky si udělejte dostatek času, v klidu si prostudujte všechny podmínky a pokud si něčím nebudete jistí, nebojte se zeptat. Rozhodnutí o hypotečním úvěru je nesmírně důležité a je potřeba ho opravdu pečlivě zvážit.

Pokud máte možnost, nechte si hypotéku refinancovat

Jestliže už hypotéku máte a řádně ji splácíte, může se vás týkat jiný problém – vaše smlouva je příliš nevýhodná nebo jste zjistili, že u jiné banky nabízejí mnohem lepší podmínky. Pokud máte možnost hypotéku převést a vyplatí se vám to, určitě neváhejte – refinancování hypotéky vám může ušetřit spoustu peněz a každý měsíc můžete mít třeba o několik tisíc nižší splátku. Nejdříve ale použijte některou z úvěrových kalkulaček, případně se poraďte s odborníkem – v některých případech může být převedení hypotéky naopak nevýhodné a místo úspory byste si ještě pohoršili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *