Živý plot ozdobí každý prostor

PIRO4D / Pixabay

Ať už vlastníte malou či přímo obrovitou zahradu, věřte, že nemusíte pěstovat jen květiny a trávu! Živý plot, to je teprve ta správná volba. Kdo by nechtěl místo klasického oplocení z kovu nebo dřeva mít plot, jehož tvar může každý rok měnit – tedy živý plot. A co navíc – umí se měnit v závislosti na ročním období. Který jiný plot tohle dokáže? Žádný!

Nejen, že si živý plot výborně poradí se špínou, ale stává se také výborným doplňkem zahrady. Nebudete muset pořizovat budky pro ptáky. Ptáci totiž hnízdí přímo uvnitř živého plotu. Patříte-li mezi milovníky nizoučkých plůtků, vyberete si z nejrůznějších možností, stejně jako ti, kteří holdují vysokým plotům. Vždy ale myslete na fakt, že údržba živého plotu je v porovnání s klasickými keři rostoucími volně po zahradě daleko náročnější a nákladnější. Mezi takovou údržbu bezesporu patří stříhání, zpočátku zalévání a udržování rostoucích rostlinek v jisté ose. Nechcete přeci, aby Vám na zahradě vyrostlo několik keřů a stromů, které živý plot nepřipomínají ani omylem. Ale nebojte se, potřebnému grifu a umu se lze velice rychle přiučit. Není to žádná věda.

Tip na článek:  Zahradní domky pro uskladnění nářadí

V prvé řadě je ale důležité popřemýšlet, z jakých typů křovin svůj živý plot vybudujete. V České republice se v poslední době rozšířily především ploty z túje, protože tato kosodřevina se vyznačuje skvělou tvarovatelností, vhodnou výškou od jednoho až po pět metrů a jehličím, které Vás nepopíchá. Túje jsou navíc mrazuvzdorné a takřka nenáročné. Další možností je sáhnout po habru a tisu – naprosto odolných rostlinách, které se opravdu rychle regenerují a poskytují skvělé domovy pro ptáky. Mezi další vhodné dřeviny patří kupříkladu zimostráz, dřišťál, levandule či skalník a ptačí zob. Vybere si každý. Pro správné nápady se vyplatí poradit se s internetem nebo odborníkem na zahradní architekturu.

i-visual / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *