Stavbu pergoly je dobré začít řešit s předstihem

Řešit letní posezení uprostřed zimy, se zdá jako pošetilost. Nicméně pokud neplánujete naběhnout do prvního hobby marketu a celou situaci vyřešit slunečníkem či rozkládacím zahradním altánem, je potřeba jednat s předstihem. U pergoly a zahradních altánů, které mají vydržet více než jednu sezónu, je nezbytné dobré plánování, kvalitní materiály a ideálně i rada profesionála. A to vše vyžaduje čas. Co všechno si je u zahradního posezení vhodné dobře promyslet?

Samostatně stojící, nebo rovnou u domu?

První věcí, kterou byste si měli ujasnit, je samotná podoba vašeho nového posezení. Někdo preferuje altány a pergoly stojící samostatně uprostřed zahrady a užívání si letní pohody a odpolední siesty v obklopení květin, zeleně a bzučení hmyzu. Druhou, nyní velmi populární variantou je venkovní posezení přímo navazující na dům. Nejčastěji je řešeno pomocí prostorné terasy, na níž je vstup přímo z prostoru domu, např. skrze prosklené dveře z hlavní obytné místnosti.

Obojí má svá pro a proti a tato volba je opravdu čistě individuální. Máte-li menší pozemek, mnohem praktičtějším řešením, zejména z hlediska úspory místa, je umístění posezení co nejblíže stavbě. Patří váš pozemek mezi ty větší? Záleží jen na vás a vašich prioritách.

Materiály a typ stínění neberte na lehkou váhu

Venkovní pergoly, přístřešky a další typy posezení musí odolávat veškerým vlivům počasí. Musí vydržet prudké deště, horko, vlhko, ostré sluneční paprsky i mráz. Materiál musí být tedy dostatečně odolný a zároveň by jeho údržba neměla být příliš náročná. Už tyto dvě dva základní požadavky mohou výběr vhodného materiálu poměrně komplikovat. Díky kvalitním barvám a ochranným nátěrům se masivní dřevo stále drží na špičkách oblíbenosti. Druhou populární volbou, která ovšem lichotí převážně jen moderním stavbám, je kov. Subtilní kovové konstrukce působí nenápadně a vzdušně a zároveň jsou dostatečně silné pro nejrůznější typy stínění.

Tip na článek:  Základem pěkného živého plotu je jeho střih

Právě stínění či zastřešení je na celkem posezení jedním z nejdůležitějších prvků. Pokud nepreferujete pouze přírodní porost některou z pnoucích rostlin, čeká na vás poměrně bohatý výběr materiálů. Oblíbený polykarbonát (komůrkový i plný), sklolaminát, plech, plexisklo nebo dokonce asfaltové šindele jistě splní svojí funkci. Aktuálně nejzajímavější, v mnoha ohledech velmi praktickou a také vysoce estetickou variantou jsou sluneční plachty. Ty lze libovolně a pohodlně nastavovat podle pohybu slunce po obloze a vytvořit tak příjemný stín v kteroukoliv denní dobu. Plachta je vyrobená z pevné a odolné textilie, problémem tedy není ani vítr nebo déšť.

Rada profesionála se bude hodit

Navrhnout si hezké a kvalitní venkovní posezení, které využijete opravdu naplno, není jednoduchý úkol. Jistě se proto vyplatí oslovit někoho, kdo má s podobnými projekty zkušenosti. Pomoci vám může zručný truhlář či tesař, ale i architekt či bytový designér. Máte speciální požadavky, zcela konkrétní představu, potřebujete poradit s volbou materiálu nebo vás jen zajímá, s jakým nápadem přijde profesionál? Zejména architekti a designéři si jsou v tomto ohledu přesně ti, které stojí za to oslovit. Poradí si se složitějším zadáním, vymyslí vychytávky na míru a navrhnou i zcela originální řešení.

Začněte na léto myslet už nyní a prožijte další sezónu v příjemném stínu své nové pergoly či altánu!

Arbor Trellis Ivy Entrance Garden - JillWellington / Pixabay
Stavbu pergoly je dobré začít řešit s předstihem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *