Zahradní fóliovník – pomocník pro začínající i pokročilé pěstitele

Máte zahradu a potřebujete místo, kde by byly některé druhy rostlin a zeleniny chráněny před rozmary počasí?

Nechcete investovat do drahého skleníku?

Pak si kupte fóliovník!

Čím je fóliovník typický?

Zcela jednoznačně kvalitní ocelovou konstrukcí, díky níž bude mít fóliovník dostatečnou stabilitu i odolnost. Dále pak velmi pevnou fólií, která bude schopna odolat rozmarům počasí, jako déšť, vítr a sluneční paprsky. Kromě toho je fólie důležitá pro vytvoření potřebného tepla a vlhkosti uvnitř fóliovníku. Jeho velkou výhodou je, že se s ním snadno manipuluje, lehce se složí i rozloží a můžete ho jednoduše přesouvat z místa na místo, jak je potřeba.

Kdy můžete zahradní fóliovníky využívat?

Kvalitní fóliovník dokáže ochránit rostliny umístěné uvnitř až do -5°C, z čehož vyplývá, že jej lze využívat již od počátku jara až do podzimu. Stačí ho jen na jaře postavit, vytvořit potřebné podmínky pro konkrétní plodiny, jež v něm hodláte pěstovat a můžete se pustit do práce. Jakmile skončí na podzim sezóna, fóliovník jednoduše rozeberete a uložíte do zahradního domku, garáže a podobně. Je to z toho důvodu, aby přes zimu nedošlo k jeho poškození, bez ohledu na to, jestli koupíte levnější či dražší model.

Pravidelná údržba je základ

Pokud se vám nestane, že by se fóliovník nějak poškodil, ať už protržením fólie, povolením spoje či ohnutím konstrukce, pak s ním v podstatě nejsou žádné větší starosti. Hlavní je, abyste jej neustále udržovali v čistotě. Což je důležité, aby fóliovník plnil svou funkci na 100%, zároveň mu tím prodloužíte jeho životnost. Samozřejmě, že jej nemusíte nijak šamponovat a podobně, na udržování postačí oplachování slabším proudem vody, případně vždy očistit aktuálně zašpiněné místo hned, když je ještě čerstvé. Jedině tak bude malý i velký zahradní fóliovník stále čistý.

Tip na článek:  Solární svítidla na zahradu ukáží cestu nejen svatojánským broučkům

Typy fólií

  • Ta nejobyčejnější fólie o síle 0,1 mm toho moc nevydrží, maximálně tak jednu sezónu. Navíc není nijak odolná vůči nepříznivému počasí, při silnějším větru se může lehce roztrhnout.
  • U trochu silnějších fólií se životnost prodlužuje zhruba na 2 roky. Tyto fólie mají dokonce již ochranu proti UV záření.
  • Moderní fólie, k nimž patří ty třívrstvé, jsou asi nejlepší volbou, protože jejich doba životnosti je minimálně 3 roky, nejčastěji vydrží 5 až 7 let.

Je to právě kombinace tří různých vrstev, které těmto moderním fóliím značně prodlužují životnost. Ve vnější vrstvě jsou obsaženy UV stabilizátory, jež zabraňují tomu, aby došlo k rozpadu polyetylenových řetězců. Díky tomu je fólie stále pružná po hodně dlouhou dobu.

Proč si pořídit fóliovník místo skleníku?

Obecně lze říci, že zahradní fóliovníky a rajčatovníky jsou oblíbené zejména proto, že jsou levné a snadno se sestaví, navíc je můžete jednoduše přemístit na jakékoliv jiné místo.

Jestliže jste začínající zahrádkář a nechcete v počátku příliš investovat, ale přesto toužíte po chráněném přístřešku, který si postavíte na zahradě a budete v něm moci pěstovat vybrané druhy plodin, pak je fóliovník ideální řešení. Rostliny budou mít vhodné podmínky pro růst a vy zase jistotu, že jsou schované.

Mezi nejtypičtější plodiny, které si na pěstování vybírají začátečníci, patří rajčata, okurky a papriky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *