Jak se starat o zahradu, když chybí sníh a pořádná zima

ZimaBěžně se v zimě o zahradu, když ji halí sněhová pokrývka a místo, které nám od jara do podzimu poskytuje spoustu zábavy a relaxace zaslouženě odpočívá, nestaráme. Zahrada prožívá zimní spánek a nabírá síly na dobu, kdy se z něho probudí a zazelená se a rozkvete do krásy. Letošní zima však přírodě příliš neprospívá a zahradě chybí sněhová nadílka, která ji chrání a zabezpečuje klidné přezimování. Zahradě je proto třeba věnovat pozornost a dohlížet, zda nepotřebuje vaši pomoc.

Nezapomeňte zalévat
Odborníci doporučují kontrolovat zahradu minimálně jednou týdne. Zavlažování, o které se při sněhové pokrývce nemusíme starat, je v době letošní zimy důležité. Ve dnech, kdy nemrzne, je třeba dopřát zálivku okrasným zeleným rostlinám, jako jsou buxusy, túje a jiné. Ačkoliv nemrzne, v ohrožení jsou trvalkové záhony a skalky, které pro přezimování potřebují dostatečné zakrytí. Bez toho a bez sněhu jsou vystavené povětrnostním vlivům, které nesnáší dobře. Postarejte se proto o dostatečné zakrytí, nejlépe chvojím, které je dobré preventivně zatížit v některých místech např. kameny, aby jej vítr neodfoukl. Chvojí má ale i jiný důležitý úkol – za slunečných dní poskytuje rostlinám stín a brání jejich případnému předčasnému probuzení. Mrazíky, kterým jsou pak vystaveny, pro ně mohou mít fatální následky.

Dejte si pozor na spadané listí
Pokud na zahradě chybí sníh, můžete se věnovat některým z prací, které by vás čekaly v jarních měsících. Je možné začít s prořezem uschlých a nemocných větví, otrhat případně zbylé ovoce. Pozor na listí, které rostliny nechrání, ale naopak jim může ublížit. Listí je může dusit a navíc při tlejícím procesu může způsobit rostlinám újmu a nákazu.

Aby trávník zůstal svěží a krásný
Při zimě, jejíž „způsob zdá se poněkud nešťastným“, se lehce může přihodit, že ublíží trávníku, o který se od jara do podzimu staráte a jenž díky vaší péči získal krásný celistvý zelený povrch. Všichni jistě ví, že trávníku nedělá dobře, pokud na něj vstupujete v době kdy je přemrzlý nebo naopak rozmáčený, ale málokdo si uvědomuje, že za teplého zimního počasí může začít růst. Děje se tak zejména na místech, která jste na podzim doseli. V tomto případě se nemusíte obávat trávník posekat. S příchodem případné sněhové pokrývky se mu bude lépe dýchat a po oblevě se budete opět těšit ze svěží zelené plochy.

Tip na článek:  Kapradiny v zahradách

Dejte si pozor na krtka
V souvislosti se zimou, jakou je ta současná, se objevuje ještě jedno nebezpečí, které výrazně ohrožuje zahradu. Je jím malé roztomilé zvířátko, které nám dělá radost v pohádce, ale ve skutečnosti nás umí pěkně potrápit. Je jím krtek, kterému nedají spát v relativně teplé půdě rejdící žížaly. Výsledkem jeho pobytu na vaší zahradě jsou nejen nepěkné krtince, ale třeba také uhynulé rostliny a dokonce i okrasné keře. Krtek jim sice přímo neubližuje, naopak zbavuje půdu různých škůdců, avšak jeho chodbičky mohou zasáhnout kořenový systém rostlin a způsobit jejich úhyn. Krtince jsou v tuto nezvyklou dobu vidět na mnoha místech. Abyste krtka vyhnali z míst, kde jeho společnost není vítaná, rozhrňte krtiny a zem urovnejte. Pokud se krtek snad umí smát, tady mu smích dojde. Poté osaďte terén odpuzovači, které mu buď za elektrickým proudem, nebo nepříjemnými zvuky a vibracemi znepříjemní pobyt na vaší zahradě natolik, že se raději přestěhuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *