Nerozlučná dvojka: matrace a rošt

Dobře se vyspat je základem každého dne, a to bez kvalitní postele, pohodlné matrace a vhodného roštu zkrátka nejde. Možná už máte matraci vybranou, ale přemýšleli jste také, na co ji položíte? Každá matrace vyžaduje jiný podklad.

Ergo Black Moto

Pevná deska

Začněme pěkně od začátku: úplný základ, na co lze matraci položit, je pevná deska. Většinou se vyrábí ze sololitu a tvoří pevnou část postele. Má velkou nevýhodu: neumožňuje cirkulaci vzduchu. Některým matracím, jako jsou např. pružinové/taštičkové, to nevadí, ale ostatním ano. Navíc ortopedické vlastnosti a pružnost matrace rozhodně nepodpoří.

Laťkový rošt

O něco lépe je na tom laťkový rošt. Skládá se ze zhruba dvou desítek masivních latí, které jsou spojeny látkovým popruhem, nebo napevno připevněny k dřevěnému rámu. Výhodou je jeho nízká výška, takže se hodí i do postelí s ne příliš velkou bočnicí. Jde o celkem nenákladné a velmi jednoduché řešení pro nenáročné uživatele.

Jednu ze základních funkcí, tzn. prodyšnost matrace, zvládá dobře, ale moc pohodlně se na něm nespí, o podpoře ortopedičnosti matrace mluvit ani nelze. Můžete na něho položit pěnové, pružinové i latexové matrace.

Lamelový rošt

Daleko pohodlnější spánek a relaxaci přináší lamelové rošty. Jsou složeny z bukových nebo dubových předpružených lamel, které jsou ukončeny gumovými pouzdry, a napevno spojeny v dřevěném rámu. Některým lamelám lze v nejvíce zatěžovaných oblastech upravit tuhost podle vaší hmotnosti. Mají hned několik výhod:

  • pomáhají matraci přizpůsobit se ležícímu tělu;
  • prodlužují životnost matrace, protože „šetří“ její namáhání;
  • podporují prodyšnost matrace, čímž zamezují vzniku nežádoucích mikroorganismů.
Tip na článek:  Graffiti na fasádě? Pro odborníky žádný problém

Double klasik
Mohou mít několik podob:

  • pevné – vhodné pro spáče, kteří nemají žádné zdravotní potíže, po ulehnutí rychle usnou. Můžete je položit do každé postele, pod každou matraci.
  • polohovací – nabízí polohování v oblasti zad, hlavy, nohou, apod. Jsou ideální pro ty, kteří tráví v posteli více času (pracují na notebooku, aktivně odpočívají při čtení knihy, ručních pracích nebo se jen dívají na televizi). Nahrazují shrnuté polštáře – podporují páteř přesně v těch místech, kde je to třeba. Ovládat je můžete ručně nebo pomocí elektromotoru – ty jsou obzvláště vhodné pro nemocné nebo dlouhodobě ležící pacienty.

Jsou vhodné pod všechny druhy matrací kromě těch, které se nedají ohýbat, např. pružinových.

  • výklopné – úložné boxy pod postelí jsou optimální řešení zejména pro malé byty. Jejich použití závisí na přístupnosti postele (z boku nebo od nohou). Zvedají se pomocí plynokapalinových vzpěr, které znáte např. z pátých dveří automobilů. Jsou k dostání i v polohovatelných variantách.

Double praktik N
Při nákupu matrace se vždy ujistěte, že pro ni domamáte ten správný podklad. Jen tak vám poskytne maximální komfort. Vytvořte si doma pohodlné místo pro spaní i odpočinek bez zbytečných kompromisů.

Jeden myslel na “Nerozlučná dvojka: matrace a rošt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *